unisportShop2017

Altid Real Madrid-titler efter stjerne-farvel

Real logo 140717

Der var et Real Madrid før Cristiano Ronaldo og der vil være et Real Madrid efter Cristiano Ronaldo.

Den sætning er vigtig at huske, selv om Real Madrid med portugiseren i spidsen præsterede den største klub-præstation i historien ved at vinde 3 CL-titler i træk og 4 på 5 år.

Og ser man på Real Madrids historie, så er der også klare beviser på, at man er kommet videre, selv om holdets største stjerne har forladt klubben, idet man 7 ud 9 gange har vundet titler året efter, at man har sagt farvel til den største stjerne. Kun med Amancio og Butragueño blev det ikke til mesterskaber. Året efter Raúls farvel vandt man dog Copa del Rey.

Alfredo di Stéfano regnes af mange, som den største spiller gennem tiderne. Han kom til klubben i 1953 og forlod klubben 11 år senere i 1964. I denne periode vandt Real Madrid 5 mesterholds-titler i træk og blev den mest scorende i klubbens historie; en rekord, som holdt i 43 år, indtil Raúl overtog den. Sæsonen efter, at Alfredo di Stéfano blev solgt til Espanyol efter et skænderi med Don Santiago Bernabéu, vandt Real Madrid sit 11. mesterskab med fire points forspring ned til Atlético Madrid.

I 1966 valgte Ferenc Puskas at indstille karrieren som 39-årig, men El Cañoncito Pum-Pum nåede at score 242 mål for Real Madrid i sine 8 år i klubben, men året efter vandt man sit 12. mesterskab med fem points forspring ned til Barcelona.

Paco Gento, den eneste spiller i historien, som har 6 mesterholds-titler, forlod Real Madrid i 1971 efter næsten 20 år i klubben som spiller. Han nåede udover de 6 ovenstående titler også at vinde 12 spanske mesterskaber, 2 Copa Nacional, 1 Intercontinental, 2 Copa Latina og 1 mini-VM for klubhold. Real Madrids 15. mesterskab blev en realitet året efter med 2 points forspring ned til Valencia.

Amancio Amaro, eller El Brujo spillede i Real Madrid fra 1962 til 1976 og nåede 471 kampe og nåede at vinde 9 spanske mesterskaber, 3 Copa del Rey og 1 mesterholds-titel. Året efter hans farvel, afsluttede Real Madrid en skuffende sæson med en 9. plads og allerede i 3. runde røg man ud af Copa del Rey med et samlet nederlag til Hércules.

Carlos Santillana afsluttede sin karriere i Real Madrid i 1988 efter 17 år i klubben, hvor han i 645 kampe nåede at score 290 mål og vinde 16 titler. Året efter – mens man var midt i sin uforlignelige La Quinta del Buitre-periode – vandt man sit 24. mesterskab med fem points forspring til Barcelona, ligesom man også vandt Copa del Rey.

Hugo Sánchez spillede i Real Madrid fra 1985 tiil 1992 og nåede at blive topscorer i LaLiga fire år. I sæsonen 1989/90 scorede han 38 i 38 kampe, hvilket var rekord indtil Cristiano Ronaldo scorede 40 mål på en sæson. Han nåede at vinde 5 spanske mesterskaber, 3 spanske Super Cup, 1 UEFA Cup og 1 Copa del Rey. I sæsonen 1992/93 vandt Real Madrid den 17. Copa del Rey-titel med en sejr på 2-0 over Zaragoza på mål af Butragueño og Lasa.

Netop Butragueño forlod Real Madrid i 1995. Han lagde navn til legendariske La Quinta del Buitre-epoken og han er fortsat blandt klubbens 10 mest scorende spillere med sine i alt 171 mål. I sæsonen 1995/96 sluttede Real Madrid på en skuffende 6. plads og tabte i ottendedels-finalen i Copa del Rey med samlet 5-3 til Espanyol.

Verdens dengang dyreste spiller, Zinedine Zidane, forlod Real Madrid i 2006 og vil nok mest blive husket for sit fremragende mål i CL-finalen mod Leverkusen i 2002. Real Madrid vandt året efter et nervepirrende spændende mesterskab med Fabio Capello i spidsen som træner.

Og endelig Raúl. Det 21. århundredes Madridismo-idol. Han har stadig rekorden for flest spillede kampe, men måtte se Cristiano Ronaldo tage rekorden for flest scorede mål. Og netop Cristiano Ronaldo sikrede med sit mål i den forlængede spilletid af Copa del Rey-finalen mod Barcelona, at man fik en titel i hus året efter Raúls farvel.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.