unisportShop2017

Florentino Pérez: Velkommen til verdens måske bedste målmand

Perez Courtois

Florentino Pérez bød i dag velkommen til Thibaut Courtois, som kort forinden havde sat sin autograf på en underskrift, som binder ham til Real Madrid frem til 2024.

Real Madrid-præsidenten sagde følgende om Courtois:

- I dag er endnu en dag, hvor Madridistas kan føle sig glade over indlemmelsen af en ny spiller. Courtois kommer til Real Madrid som 26-årig, men med masser af erfaring fra europæisk fodbold. Vi står over for en exceptionel målmand, der som 19-årig blev den yngste målmand til at debutere for Belgien. I dag er en stor dag, for vi får VMs bedste målmand til vores klub og vi byder velkommen til Thibaut Courtois.

Direkte henvendt til den belgiske målmand, sagde Pérez:

- Nu er du hos os, sådan som du ønskede. I dag har Real Madrid fået en af verdens bedste målmænd, hvis ikke den bedste. Det bevidnes af, hvor vigtig Courtois var for at Belgien kunne slutte på tredjepladsen ved VM. Din opofrelse, din fightervilje og din loyalitet for at bære denne trøje har trukket dig hertil og det vil Madridistas ikke glemme. Du kommer fra Chelsea og påbegynder din største udfordring. Madridistas og alle, som er en del af Real Madrid vil hjælpe dig til at være glad. Dit hjerte var her, i Madrid, hos dine børn. Fra i dag er du en del af en klub, hvor ordet ”umuligt” ikke findes.

Og endelig sagde Florentino Pérez om klubbens strategi:

- Real Madrid søger uden pause at fortsætte succes-ruten og det gør vi ved at være loyale over for vores historie, som Don Santiago Bernabéu lagde for os. En strategi med et hold af verdens bedste spillere og det bedste fra vores Cantera, som bør være vores identitet. De fire CL-titler, som vi har fået i de seneste år, viser hvad Real Madrids logo betyder i verden. Langt ud over landets grænser er vi et eksempel. Det er bevægende at vide, hvad Real Madrid repræsenterer på samtlige kontinenter. Vi vil fortsætte vores arbejde med at opfylde vores tilhængeres drømme.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.