unisportShop2017

Isco er begejstret for Zidanes tilbagevenden

1552585265_615092_1552585725_noticia_normal.jpg

Isco Alarcón er af den overbevisning, at det er til fordel for alle, at Zinedine Zidane er tilbage som træner i Real Madrid. Det gav han udtryk for til et promoveringsevent i går, torsdag d. 14. marts, hvor han blev interviewet.

Den spanske midtbanespiller, der kun er startet inde i to LaLiga-kampe under forhenværende træner, Santiago Solari, er begejstret for fremtiden efter Zidanes tilbagevenden til Bernabéu.

Spanieren udtaler følgende om sin tidligere og nye træner:

- Han elsker Madrid og forhåbentlig kan han føre os tilbage til succes.

 

Læs hele interviewet med Isco nedenfor.

Hvor kommer kælenavnet ‘Magia’ (magisk) fra?

- Det er et kælenavn, mine holdkammerater gav mig, da jeg kom til Real Madrid. Iker Casillas og Sergio Ramos startede det, og så begyndte alle mine kollegaer at kalde mig det.

Hvad har været dit mest magiske øjeblik?

- Jeg er så haldig at have haft en del, det følger med, når man spiller i en klub som Real Madrid. Jeg har været her nogle år nu, og vi har vundet meget. De er alle sammen fantastiske øjeblikke, men måske La Décima (da Real Madrid vandt Champions League i 2014) betyder lidt ekstra for mig.

Hvad betyder Zidane for dig?

- Vi ved alle samme alt om ham. Som spiller i Real Madrid var han i en helt anden liga, som træner har han vundet alt og det er gode nyheder for alle, at han er tilbage i Madrid. Det siger meget om ham, at han er kommet tilbage i en hård periode. Han elsker Real Madrid og forhåbentlig kan han føre os tilbage til succes.

Kommer Real Madrid altid op på hesten igen?

- Når alt kommer til alt, ved vi alle, hvad Real Madrid står for. Det er en klub, hvor kravene ikke kunne være højere og hvor det forventes, at vi går efter at vinde alle trofæer. Og selvom det ikke har været vores år, er vi sikre på, at vi vil vende tilbage stærkere end nogensinde før. Det er i klubbens DNA. Vi skal op på hesten igen næste år og være mere målrettede end nogensinde før for at vinde trofæer, og vi arbejder allerede hårdt på det.

Hvad kunne du tænke dig at sige til fansene?

- At vi vil forsøge at vinde alle de resterende kampe. Det vil være meget vanskeligt at vinde LaLiga, men vi er nødt til at få så mange point som muligt og prøve at lukke mellemrummet. Jeg vil sige til dem, at vi vil vende klubbens held og at vi har brug for dem til at bakke os op, som de altid gør.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.