unisportShop2017

AS: Bale bliver solgt til sommer

Real Madrid har besluttet sig for at sælge Gareth Bale til sommer. Man har bestemt, at han ikke er med i klubbens planer for fremtiden, og at det er ligegyldigt hvordan han præsterer i den resterende del af sæsonen. Hverken Bale eller hans agent, Jonathan Barnett, som har gjort sig upopulær på Bernabéu, er blevet informeret om beslutningen.

Salget af Bale skal bruges til at finansiere de dyre indkøb, som klubben forventes at foretage til sommer. En mulighed er Manchester United - Bale har i årevis været rygtet til de røde djævle, og med Real Madrids interesse i Paul Pogba kan man muligvis finde en løsning der. En anden mulighed er Bayern München. De tyske giganter har meldt ud, at man kan forvente, at de spenderer stort i sommerens transfervindue, og her kan Gareth Bale agere erstatning for Arjen Robben, som ikke spiller i Bayern i næste sæson.

Gareth Bale kom til Real Madrid i 2013 som verdens dyreste fodboldspiller. Han har et pænt scoringssnit, og han har scoret i finaler i både Copa del Rey og Champions League, men hans modvilje til at tage den spanske kultur, og det spanske sprog, til sig har distanceret ham fra klubbens fanbase.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.