De 10 dyreste spillere i Real Madrids historie

11 Bale 380x501Thumb

Gareth Bale er lige nu det dyreste spillerindkøb i Real Madrids historie, men hvor meget længere?

Real Madrid har ikke købt en dyr spiller siden sommeren 2014, hvor James Rodríguez kom til klubben fra Monaco for 80 millioner €.

Denne sæsons dårlige resultater tvinger dog klubben til at finde den store pengepung frem og der er udsigt til, at Real Madrid slår flere transfer-rekorder og at Gareth Bale om nogle måneder ikke længere vil være den dyreste spiller i klubbens historie med sine 102 millioner €.

I hvert fald er Eriksen, Hazard og Pogba alle meldt på vej til Real Madrid til beløb, der ligger over Bales pris.

Men hvem er egentlig de 10 dyreste spillere i klubbens historie?

De kommer her:
1. Gareth Bale, 102 millioner €
2. Cristiano Ronaldo, 96 millioner €
3. James Rodríguez, 80 millioner €
4. Zinedine Zidane, 75 millioner €
5. Kaká, 65 millioner €
6. Luis Figo, 60 millioner €
7. Ronaldo Nazario, 45 millioner €
8. Vinícius Junior, 45 millioner €
9. Rodrygo Goes, 45 millioner €
10. Luka Modric, 42 millioner €

Real Madrid har allerede sikret sig Eder Militão til den kommende sæson for 50 millioner €, så han vil for en stund figurere blandt de 10 dyreste indkøb i klubbens historie, men spørgsmålet er om han også er på den liste, når transfervinduet lukker den 31. august.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.