Real Madrid topper opsigtsvækkende VAR-statistik
- Administrationen
-
Emne forfatter
- Offline
- Administrator
-

Real Madrid har fået annulleret flere mål efter VAR-gennemgang end noget andet hold i spansk fodbold over de seneste seks år.
Siden VAR blev indført, har hele 40 Real Madrid-mål fået annulleret efter indblanding fra videodommerne. Det placerer klubben klart øverst på listen foran Villarreal, som har fået annulleret 23 mål.
Atlético Madrid følger efter med 22, mens Real Sociedad og Sevilla begge står noteret for 20 annullerede mål. Barcelona har fået underkendt 19 scoringer i samme periode.
Forskellen er dermed markant. Real Madrids 40 annullerede mål er næsten dobbelt så mange som Villarreals 23.
Statistikken siger ikke i sig selv noget om, hvorvidt de enkelte VAR-kendelser var korrekte eller forkerte, men den viser, hvor ofte Real Madrids scoringer siden VAR's indførelse er blevet gennemgået og efterfølgende underkendt.
VAR's indflydelse på spansk fodbold har gennem årene været genstand for stor debat, og tallene giver endnu et perspektiv på teknologiens betydning for Real Madrid.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Real spiller rigtig ringe så det nytter ikke at brokke sig over de åbenlyse og utallige statistikker, og kampsituationer, der viser at dommerne og Laliga bestemt ikke favoriserer Real Madrid - som i overhovedet.
Og Negreira sagen skal straks i glemmebogen! 17 års åbenlyse dommerpræstationer hvor Barca var barnet der altid var første, andet, tredie og sidstevalg til slikskålen det skal vi bare ikke nævne noget som helst om. Det er bare for at skjule at vi har spillet elendigt de sidste 25 år!
Glem al den håbløse og latterlige og pinlige brok om laliga dommerne der ser ud til at straffe os på organiseret vis. Vi har spillere som spiller dårligt sammen så de har bare fortjent at blive sparket ned og gjort skade på. De skal slet ikke brokke sig over at de potentielt kan få sparket knæet i stykker, anklen vendt 180 grader eller få et velfortjent spark i ryggen efter der er blevet spændt ben for dem så de er faldet. Real skal holde op med det ynkelige brok og Mou skal tage sig sammen og få holdet til at spille bold!
Ja for dælen da! Vini (Temu-versionen) og Valverde har fortjent at få gult når de som anfører vover at gå til dommeren. Vores modstanderholds spillere kan bande dommeren lige i fjæset uden nogen sanktioner, men det skal de da have ret til fordi vi er Real Madrid og vi skal opføre os nobelt uanset hvad og finde os i alt samtidig med at vi skal fortjene at vinde!
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
