Diego López viser imponerende form
Forleden kunne vi fortælle om, at Cristiano Ronaldo er mødt frem til de første trænings-sessioner i en forrygende form, men portugiseren er ikke alene.
Diego López har nemlig tænkt sig at beholde pladsen som førstemålmand og han har ifølge spansk presse imponeret stort i den første uges træning.
Han gennemgik med bravour lægetjekket i mandags, hvor han blev erklæret i perfekt fysisk form og uden at have taget på under ferien og det har imponeret målmandstræner William Vecchi. Spansk presse hæfter sig ved, at 31-årige Diego López optræder lynende hurtig, træffer beslutninger uden at tvivle og derudover viser en spektakulær mental styrke.
Diego López får dog hård konkurrence i målet fra og med den 28. juli, når Iker Casillas vender tilbage fra ferie.
