Real Madrid Femenino møder Espanyol i cuppen

Der er blevet trukket lod til Copa de la Reina, og her træder Real Madrid Femenino ind i ottendedelsfinalen.

 

Modstanderen, der venter, er Espanyol over en enkelt kamp, der spilles 19., 20. eller 21 december.

Copa de la Reina er det trofæ, som Real Madrid Femenino indtil nu har været tættest på at vinde, da man for et par år siden smed en 2-0-føring i de døende minutter imod Atlético Madrid og endte med at tabe straffesparkskonkurrence, bl.a. efter et brændt forsøg af danske Sofie Svava. Dét år var man altså heldige, at altædende Barcelona var røget ud tidligere, så der er god grund for Real Madrid til at tage den spanske cup seriøst.

Alle kampene ser ud som følger:

Alavés-Barcelona
CE Europa-Athletic Club
Alhama-Atlético
Levante Badalona-Granada
Espanyol-Real Madrid
Sevilla-Tenerife
Madrid CFF-Eibar
Deportivo-Real Sociedad

Log-på for at kommentere

Weir scorede mål nummer 50

Da Caroline Weir i de døende sekunder scorede til 1-1 i går aftes imod Paris FC i Champions League, rundede den elegante skotte samtidig et skarpt hjørne i Real Madrid-regi.

 

Målet var nemlig nummer 50 af slagsen i den hvide trøje, hvormed hun blot udbygger sin status som den mest scorende spiller på Real Madrids kvindehold i historien.

Målene fordeler sig med 33 i Liga F, 12 i Champions League, tre i Copa de la Reina og to i Den Spanske Super Cup.

Weir kom til Real Madrid i 2022, og efter en bragende flot debutsæson blev opfølgeren en stor skuffelse, da hun sad ude med en alvorlig korsbåndsskade.

Log-på for at kommentere

Real Madrid Femenino måtte nøjes med uafgjort mod Paris FC

Real Madrid Femenino måtte i går nøjes med 1-1 hjemme mod Paris FC i Champions League.

Kampen var et gensyn for Paris FCs målvogter, Mylene Chavas, som i sidste sæson var hos Real Madrid Femenino og hun var tæt på at få håneretten over sine tidligere holdkammerater, men et mål i sidste øjeblik hindrede fransk triumf i den spanske hovedstad.

Real Madrid Femenino gik ind til kampen som store favoritter, men man havde svært ved at forvalte boldovertaget ordentligt og derfor kom angriberne Alba Redondo og Linda Caicedo alt for sjældent frem til afslutninger. Bedste forsøg var et hovedstød fra Redondo, som spanieren dog på ingen måde fik ordentlig ram på. Herudover havde Linda Caicedo også et forsøg på overliggeren.

I stedet kom Paris FC foran på et korrekt dømt straffe af den danske dommer, Klara Frilund, begået af Angeldahl på Scott og det omsatte Azzaro sikkert til pauseføring 0-1.

Fra anden halvlegs start blev Sara Holmgaard ofret for Yasmim på venstrebacken i et forsøg at skabe mere frem ad banen, men alt for ofte løb det ud i sandet og det lignede længe et skuffende nederlag.

Klara Frilund havde lagt seks minutter til, men fordi de franske spillere konstant smed sig og brugte lang tid på at komme på benene igen, blev der lagt ekstra tid til og det udnyttede Caroline Weir til at udligne otte minutter inde i tillægstiden på et skud, som Mylene Chavas ikke kunne holde og kort efter blev kampen fløjtet af.

Dermed er Real Madrid Femenino fortsat ubesejret i Champions League-gruppespillet, men i næste runder venter sidste års vindere, Arsenal, i en meget svær kamp.

Real Madrid Femenino: Misa, Eva Navarro, Lakrar (Rocío, 63’), M. Méndez, Holmgaard (Yasmim, 46’), Angeldahl (Keukelaar, 74’), Däbritz, Weir, Linda C., Feller (Athenea, 59’) og Redondo (Iris Ashley, 59’).

Log-på for at kommentere

Real Madrid Femenino smadrede bundhold

Real Madrid Femenino tog lørdag imod Alhama CF fra bunden af Liga F, og de blev sendt hjem med en vaskeægte ’manita’.

 

Der var blevet roteret godt og grundigt i startelleveren forud for tirsdagens Champions League-kamp imod Paris FC, og det gav plads til unge folk som 19-årige Bella Andersson i centerforsvaret, 17-årige Silvia Cristóbal på højrebacken, 20-årige Lotte Keulelaar på venstrekanten, 18-årige Paula Comendador på den offensive midtbane og angriberen Iris Ashley, der først fyldte 18 år i dag.

1-0-målet blev dog skabt af to af de mere rutinerede typer, da Rocío Gálvez sendte vikarierende højreback Eva Navarro i dybden, som fik sendt et indlæg ind i feltet, der blev rettet af af en Alhama-forsvarer og strøg i feltet.

Desværre måtte Sandi Toletti udgå med en skade efter 15 minutter, og ind kom Sara Däbritz, der var involveret i 2-0-målet efter 50 minutter. Det var nemlig hendes slatne frisparksforsøg, der via en redning havnede hos Silvia Cristóbal, der let kunne score. 3-0-målet var lidt af en kraftpræstation fra stortalentet Keuleaar, der gang på gang vendte og drejede af på en Alhama-forsvarer, der hverken kunne følge med eller rigtig komme ind på kroppen af hollænderen, der endte ydmygelsen ved at sparke bolden fladt i det korte hjørne.

Mod slut kom de sidste to mål. Først da Andersson var kommet langt frem i banen og smækkede et skarpt indlæg ind i feltet, hvor Iris Ashley stod klar til at heade den sikkert i kassen, og i de døende sekunder spurtede indskiftede Linda Caicedo fra alt og alle og scorede et mål efter et drev, hun selv havde startet helt nede fra forsvaret.

5-0 blev det altså. Det er en sejr på tre mål færre, end Barcelona hentede denne weekend, og catalonierne ligger fire point foran med en målscore på 47-2.

Real Madrids hold: Misa, Navarro (Silvia, 46'), Rocío, Andersson, Yasmim, Toletti (Däbritz, 15', Shei, 73'), Bennison, Keukelaar, Comendador (Caicedo 63'), Weir (Athenea, 46'), Iris Ashley.

Log-på for at kommentere

Lakrar og Angeldahl nomineret til årets FIFA-hold

Real Madrid Femenino har to spillere blandt kandidaterne til at komme på årets kvindelige FIFA-hold, og det drejer sig om centerbacken Mäelle Lakrar og midtbanespilleren Filippa Angeldahl.

 

Lakrar gik i sidste sæson helt som forventet ind og blev en ledende skikkelse i Real Madrid-forsvaret, hvor hun sammen med María Méndez nok er den bedste, som klubben har haft på positionen i holdets korte levetid. Angeldahl kom til samme år fra Manchester City, og også hun har bidt sig fast som en både dynamisk og hårdtarbejdende type på midten.

Uden trofæer til Real Madrid har de dog næppe den store chance for at blive udvalgt blandt de 88 nominerede, som der skal vælges 11 spillere blandt gennem afstemningen, der varer frem til den 28. november.

Log-på for at kommentere

Seneste artikler...