Elise Senss: Tror, at titlerne snart kommer
Real Madrid Femenino har officielt hentet den 28-årige tyske landsholdsmidtbanespiller Elise Senss hos Frankfurt, og hun har taget en snak med klubbens mediekanaler om skiftet.
Her sagde hun:
- Jeg er meget glad for at være her. Jeg er meget stolt over at slutte mig til denne klub, den største i verden. Det er en ære at spille for Real Madrid. Jeg synes, holdet har udviklet sig meget de seneste år, og jeg tror, at titlerne vil komme i løbet af de næste år. Jeg ønsker at tage det næste skridt sammen med denne klub, og jeg synes, det er den perfekte klub for mig.
Senss fortsatte:
- Min karriere er vokset skridt for skridt, og nu vil jeg tage et stort spring ved at komme til denne klub. Det er fantastisk at være her. For mig er det et stort skridt fremad, og jeg glæder mig virkelig til at udvikle mig både professionelt og personligt. Dette er den perfekte klub til det.
Om at skifte til en klub uden for Tyskland:
- Det er også noget særligt at spille for et nyt hold i et nyt land mod modstandere, jeg aldrig har mødt før. Det er en stor liga med 16 hold og mange kampe, og pokalturneringen er også speciel. Jeg glæder mig meget til at spille i Champions League; det er altid en særlig turnering. Jeg er meget glad for, at Frohms og Däbritz er her. Jeg har spillet sammen med dem på landsholdet, og jeg kommer rigtig godt ud af det med dem. Jeg glæder mig til at se dem og spille sammen med dem igen.
Om sig selv som person og spiller:
- Jeg er en glad person, som altid har et smil på læben, og jeg kan godt lide at være en del af et fællesskab. Jeg er en meget dynamisk midtbanespiller. Jeg nyder de defensive dueller og det flydende spil, og med min dynamiske spillestil, hvor jeg vinder bolde på midtbanen, spiller hurtigt fremad, finder rum mellem kæderne og skaber chancer, tror jeg, at jeg kan hjælpe holdet meget.

