Aitor Karanka takker nej til at blive Femenino-træner

Den tidligere Real Madrid-spiller, Aitor Karanka, har takket nej til at blive træner for Real Madrid Femenino, som for nylig opsagde samarbejdet med Alberto Toril.

Den 51-årige basker har tidligere været assistent i Real Madrid for José Mourinho og selv stået i spidsen for engelske Middlesbrough, Nottingham Forest og Birmingham, men han har ingen erfaring med at træne kvinder og det er hovedårsagen til, at han takker nej til tilbuddet og Real Madrid må derfor fortsætte jagten på den kommende træner.

Ifølge spansk presse har Albert Celades også et bud fra Real Madrid om at blive ny Femenino-træner.

Log-på for at kommentere
Diskuter denne artikel i forumet.

Real Madrid Femenino får tilgang af tysk midtbanespiller

Der bliver gang i svingdøren endnu en sommer hos Real Madrid Femenino, som dog liner op til en stor sommer-tilgang.

Det drejer sig om 30-årige Sara Däbritz, som kommer på en fri transfer fra Lyon i Frankrig. Hun har desuden en fortid i Freiburg og Bayern München, hvor hun spillede inden hun i 2019 tog skiftet til fransk fodbold, hvor hun først var tre sæsoner hos Paris SG, inden hun tog til Lyon.

Real Madrid Femenino har været hårdt ramt af skader på midtbanen i den netop overståede sæson, hvor Teresa har været ude med en korsbåndsskade, mens Toletti og Leupolz også har døjet med skader.

Log-på for at kommentere

Officielt: Caroline Møller Hansen stopper hos Real Madrid Femenino

Real Madrid meddeler på sin officielle hjemmeside, at Caroline Møller Hansen stopper hos Femenino-holdet.

Den danske angriber har været i den spanske hovedstad gennem fire sæsoner, hvor hun er blevet umådeligt populær hos medspillere og Madridistas.

Caroline Møller Hansen nåede at spille 123 kampe og score 27 mål for Real Madrid Femenino.

Log-på for at kommentere

Officielt: Real Madrid Femenino siger farvel til kaptajn Carmona

Det lod til at gå den vej, og nu melder Real Madrid det selv på deres hjemmeside: Anfører Olga Carmona har spillet sin sidste kamp for klubben.

 

24-årige Carmona har været i Real Madrid siden 2020 og er med sine 186 optrædener spilleren med flest kampe for klubben. Hun var i sin tid kantspiller, hvilket 7-tallet på ryggen også indikerer, men i Real Madrids bekymrende mangel på gode venstrebacks i klubbens første leveår, blev hun dén lappeløsning, der rent faktisk fungerede, og siden har hun væet fast førstevalg på positionen, hvilket danske Sofie Svava også måtte indse og derfor forlade klubben sidste sommer.

Carmona har scoret 28 mål for Real Madrid, herunder en del på straffespark, og hun er ikke kun verdensmester for Spanien – det var også hende, der blev matchvinder, da hun scorede det enlige mål i finalen imod England. Siden har hun også vundet Nations League i 2024, men for Real Madrid blev det altså aldrig til et trofæ. Tættest på kom hun i 2023, hvor Real Madrid tabte Copa de la Reina-finalen til Atlético Madrid.

Real Madrid takker på deres hjemmeside Carmona for hendes bidrag til klubben og for altid at have håndhævet klubbens værdier. Endvidere ønskes hun og hendes familie al held og lykke fremover.

Det samme gør vi her på siden. En stor tak for alt til en af de absolut største i den endnu korte levetid for Real Madrids kvindehold.

Log-på for at kommentere

Real Madrid Femenino rundede sæsonen af med pointdeler mod bundhold

Real Madrid Femeninos sæson er slut, efter man i går spillede sæsonens sidste ligakamp. Den blev 2-2 på udebane imod Valencia, og selvom Alba Redondo scorede begge Real Madrids mål, var hun hovedansvarlig for, at det ikke blev til en sejr mod den østspanske klub, der ligger i bunden af Liga F.

 

Real Madrid kom ellers foran allerede efter seks minutter, da Valencia-keeperen diskede op med en fremragende redning på Eva Navarros forsøg tæt foran mål på oplæg af Athenea, men heldigvis stod førnævnte Redondo klar til at heade returbolden det sidste stykke over stregen.

Dernæst fulgte et hav af gigantiske chancer til Redondo, der igen og igen blev spillet fri midt inde i feltet, både af medspillere, men faktisk også af en modspiller, men hendes forsøg gik lige på keeperen, snert forbi mål og en enkelt gang på stolpen. Derfor var det kun endnu mere komisk, da hun alligevel scorede til 2-0 ved at få tyret bolden på sig af Athenea, så den derefter strøg over i den anden side af målet, end hvor keeperen var på vej hen. Redondo kunne i jubelscenen også godt selv se det sjove i situationen.

Det vedblev dog ikke at være sjovt, fordi Real Madrid formåede ikke at score flere gange i kampen selvom de indskiftede danskere, Signe Bruun og Caroline Møller Hansen, fik henholdsvis 29 og 7 minutter på banen. I det 66. minut kom reduceringen på en fatal fejl fra den 18-årige Real Madrid-keeper Laia López, der spillede sin kun anden kamp og dummede sig grumt ved at sende et hjørnespark i eget net i et slattent forsøg på at gribe bolden.

Det var også efter et hjørnespark, at udligningen kom efter 89 minutter, da Valencia-spilleren Marcos afsluttede resolut, efter Real Madrid ellers havde fået headet bolden væk.

For Real Madrid betyder de to tabte point dog ikke det store, da man var sikret andenpladsen i tabellen. De 76 point, man ender på, er ny klubrekord, men dog ikke nok til at slå Barcelonas 84. Der er hele 18 point ned til Atlético Madrid på tredjepladsen.

Real Madrid Femeninos hold: Laia, Rocío, Toletti, Carmona (Noe, 83'), Redondo (Bruun, 59’), Sheila (Møller, 83'), Caicedo, Navarro (Comendador, 60’), Angeldahl, Athenea (Antônia, 72'), Leupolz.

Log-på for at kommentere

Seneste artikler...