Rygte: Pérez og Levy forhandler den 6./7. august
Ifølge engelske BBC har Tottenham i dag afvist et bud på 85 millioner £, svarende til 98,5 millioner €.
Men Tottenhams præsident, Daniel Levy, er klar over, hvor det bærer hen og han har angiveligt derfor accepteret et møde med Florentino Pérez, som skal finde sted i Miami den 6./7. august og her vil Real Madrid-præsidenten sammen med José Ángel Sánchez fremsætte et nyt bud på Gareth Bale, som menes at holde med netop Daniel Levy i dag, for at gøre klart, at hans tid i Tottenham er forbi og at han ønsker at få lov til at skifte til Real Madrid.
Ifølge forlydender vil Real Madrids bud være 100 millioner €, enten i en direkte betaling eller med spillere inkluderet og her menes Fabio Coentrao eller Ángel di María at være de udvalgte til at indgå i en handel.
Real Madrid har igen handlet med stor tålmodighed og med Gareth Bales fravær i Tottenhams kampe, som ifølge engelsk presse ikke er begrundet i skadesproblemer, har man fat i den lange ende og økonomisk ventes der heller ikke at blive problemer med at stable en handel på benene, som vil ende med at stille Daniel Levy og Tottenham tilfredse.
