Fransk medie: Real Madrid interesseret i Upamecano
Da Raphaël Varane og Sergio Ramos forlod Real Madrid sidste sommer, blev RB Leipzigs Dayot Upamecano nævnt som et emne til at forstærke klubbens forsvar. Man hentede som bekendt David Alaba ind fra Bayern München, mens de tyske mestre til gengæld hentede Upamecano i Leipzig.
Nu meldes Real Madrid dog igen interesseret i den franske forsvarsspilleri, ifølge Le10Sport. Hans præstationer har været ustabile i løbet af sæsonen, og Bayern-træner Julian Nagelsmann har da også kritiseret Upamecano og endda udtalt, at han kan være et salgsemne i fremtiden.
Det tyske medie Bild skriver dog, at Bayern München ikke ønsker at sælge den 23-årige forsvarsspiller. På trods af hans manglende stabilitet ser de nemlig et stort lys i ham.