Truppen imod Atlético Madrid, LaLiga, 35. spillerunde
Carlo Ancelotti har udtaget sin trup til El Derbi i morgen aften, og den bærer præg af, at man holder sig på den sikre side ved at give en pause til de spillere, der døjer med diverse skavanker.
Således er David Alaba fortsat ikke klar til at spille, og derudover sidder en række mere perifere spillere ude med skader. Det drejer sig om Eden Hazard, Marcelo, Gareth Bale, Isco og Dani Ceballos. Sidstnævnte har ellers spillet sig godt ind i varmen på det seneste, men Real Madrid får altså ikke gavn af Ceballos’ hårde arbejde i morgen aften.
Truppen imod Atlético Madrid:
Målmænd: Courtois, Lunin og López.
Forsvar: Carvajal, Militão, Vallejo, Nacho, Vázquez og Mendy.
Midtbane: Kroos, Modrić, Casemiro, Valverde og Camavinga.
Angreb: Benzema, Asensio, Jović, Vinícius, Rodrygo og Mariano.
Det står Marianos navn, men Jovic varmer op med spillerne - hvor der er ingen Mariano? Hmm..
Altså ser helst ikke Mariano starte ind, da det så bliver sværere at få ham solgt ;-)
Satser på at Jovic selv gerne vil væk for at få spilletid før VM med Serbien.
madrid2000 post=149542 skrev: Der er ikke nogen tvivl om, at Vinicious har været fantastisk denne sæson. Han har været igennem en helt absurd udvikling. Hvis han var solgt efter sidste sæson, så tror jeg ikke mange havde brokket sig. Nu er det helt urealistisk scenarie.
Det ændre dog ikke på, at man helst ikke vil have, at chancerne falder til ham.
Vi håber jo alle, at han bliver endnu bedre foran målet, hvor man sidder med en fornemmelse, at self. scorer han på 100% chancer. Lige nu er 100% chancer 25% chancer for Vini. Hvis han ændre på det, så begynder vi at snakke Balon D'Or.
Men nu fungerer fodbold bare ikke sådan at chancer tilfalder tilfældige spillere på holdet. Der er en grund til at Vini kommer frem til så mange chancer. Men du har ret hans skarphed er stadig meget on/off, hot/cold. Det enten eller med ham. Og det da mega frustrende at kigge på når det så ikke fungerer for ham. Men at foretrække Rodrygo over Vini som Benzemas nr 1 legekammerat er virkelig, virkelig kortsynet :D
Samtidig om man sammenligner ham med en ung Benz, så går det meget godt for Vini.
Balon D'Or, den skal han nok vinde i sin tid om han ikke laver en Robinho...
Det ændre dog ikke på, at man helst ikke vil have, at chancerne falder til ham.
Vi håber jo alle, at han bliver endnu bedre foran målet, hvor man sidder med en fornemmelse, at self. scorer han på 100% chancer. Lige nu er 100% chancer 25% chancer for Vini. Hvis han ændre på det, så begynder vi at snakke Balon D'Or.
Altså husker i hvor latterligt det var med ham sidste år? Vi havde zidanes statiske og kedelige spil og den lille tiltro zidane havde til vini, afspejlede sig inde på banen
Henover sommeren må man sige at Vini har fundet noget frem, for hold da kæft han er blevet vanvittig!
Jeg håber ikke at han læner sig tilbage til sommer for der er fortsat en masse at arbejde på.
Desuden vil modstanderne og trænere i næste sæson have et ekstra øje mod Vini.
Jeg tror ingen af dem forventede at han ville tag sådan et stort spring, som han nu har gjort.
Hvis Carlo samtidig er her (hvilket jeg er ret sikker på) Så skal der arbejdes på noget taktisk.
Fordi det vi har udrettet i bl.a champions league i år, det tror jeg fandme ikke at vi gør igen lige forløbeig.
Vini giver så meget plads til resten af holdet da han i år er en spiller man skal forholde sig til. Om ikke går det som mod City.
Vini på toppen er ligesom at have en gevær med løst skud. Han kunne have kostet os exit i CL, men heldigvis blev vi reddet af andre spiller. Det jo skandaløst de chancer han brændte mod PSG og City.Dragam post=149534 skrev:
Nej, det skal ikke være vini der ligger på toppen... rodrygo ville tilgengæld være perfekt at have deroppe sammen med benz... så kan vini have sin vandte venstrekant.Lars1991 post=149531 skrev: Kunne være lidt frækt at se en 4-4-2 med Valverde og Camavinga på midten, Asensio og Rodrygo på de dybe kanter og Vini og Benzema oppe foran. Lidt ala vi så imod City :D
Nej, det skal ikke være vini der ligger på toppen... rodrygo ville tilgengæld være perfekt at have deroppe sammen med benz... så kan vini have sin vandte venstrekant.Lars1991 post=149531 skrev: Kunne være lidt frækt at se en 4-4-2 med Valverde og Camavinga på midten, Asensio og Rodrygo på de dybe kanter og Vini og Benzema oppe foran. Lidt ala vi så imod City :D
Enig eller den Double Pivote han brugte imod Espanyol med Fede istedet for Ceballos...Ville vaere fedt at se ham proeve noget nyt imens han spare flere spillere, isaer ogsaa fordi pointene i sidste ende ikke har den store betydning.Lars1991 post=149531 skrev: Kunne være lidt frækt at se en 4-4-2 med Valverde og Camavinga på midten, Asensio og Rodrygo på de dybe kanter og Vini og Benzema oppe foran. Lidt ala vi så imod City :D