Ancelotti afskaffer angriber
Real Madrid tager i aften hul på første del af kvartfinaleduellen mod Espanyol, og det bliver en kamp, hvor tilskuerne på Cornellá-El Prat vil opleve et gæstende hold uden decideret frontløber blandt de startende 11.
I hvert fald hvis man skal tage de spanske avisrygter og Ancelottis slet skjulte hentydninger for gode varer.
Således lugter det af, at den i øjeblikket ret så svingende Isco får opgaven som ’falsk-9’er’ og dermed holder taktiske overvejelser Benzemas naturlige afløser Morata på bænken.
Iscos dygtige evner som chanceskaber og overbliksspiller gør, at spanieren skal sørge for særligt at sætte sine med-angribere Cristiano Ronaldo og Jesé i scene. Således bliver der også tale om en pause til Gareth Bale, mens målfarlige Dí María bliver placeret på den centrale midtbane, hvor han vil agere arbejdshest i rummet lige foran Xabi Alonso og Illarramendi.
Defensivt giver Ancelotti en pause til den let-overbelastede Sergio Ramos og erstatter ham med Nacho, der i weekenden spillede rollen som indskifter undervejs i afklapsningen af Real Betis.
Nacho kommer til at danne makkerskab med Pepe, og de to vil sammen med Marcelo og Arbeloa udgøre det forsvar, der skal hjælpe Iker Casillas med at sætte en ny individuel rekord; 16 minutter mangler den spanske landsholdsmålmand blot for at slå sin rekord for flest minutter uden indkasserede scoringer.
De to klubber skal blot otte dage tilbage for at finde seneste opgør, hvor Real Madrid i ligaen besejrede aftenens hjemmehold med larmende sikre 1-0. Udover den øjeblikkelige overhånd kan Real Madrid hænge mere end et styks hovedbeklædning på statikken, der viser, at holdet skal helt tilbage til 2007 for at finde seneste nederlag til den catalanske klub. Dengang hentede de blå-hvide en 2-1 sejr på scoringer af Riera og Raul Tamudo. Sidstnævnte i øvrigt på et gennemført genialt lob.
Kampen i aften afvikles klokken 21.00, mens der er returkamp i næste uge.
De forventede startopstillinger
Espanyol
Casilla – Álvarez, Moreno, Sidnei, Javi López – Pizzi, Abraham, Álex, Lanzarote – Cordoba, García
Real Madrid
Casillas – Marcelo, Nacho, Pepe, Arbeloa – Illarra, Xabi Alonso – Dí María – Cristiano Ronaldo, Isco, Jesé
