Antonio Rüdiger ventes ude resten af sæsonen
Antonio Rüdiger kan meget vel have spillet sin sidste kamp i sæsonen efter lørdagens udvisning mod Barcelona.
Her flippede tyskeren totalt ud på dommer Bengoetxea og kastede et objekt efter ham, hvilket naturligvis førte til det røde kort og Bengoetxea har efterfølgende skrevet således i sin rapport:
- I det 120. minut blev spiller nr. 22, Rüdiger, Antonio, udvist af følgende grund: At kasse et objekt fra det tekniske felt uden at ramme mig. Efter at være vist det røde kort, måtte han tilbageholdes af adskillige medlemmer af den tekniske stab, da han udviste aggressiv attitude.
Det forventes, at straffen for denne tåbelighed bliver meget hår og strafferammen går mellem 4 og 12 spilledages karantæne og fordi forseelsen er i den alvorlige ende af skalaen, skal den også afsones i LaLiga.
Der er fem spillerunder tilbage i LaLiga og det er meget sandsynligt, at straffen kommer til at omhandle alle disse kampe, samt måske også nogen i den kommende sæson. I hvert fald er han med sikkerhed ikke med, når Real Madrid om to spillerunder møder Barcelona på udebane.
I weekendens kamp blev også Lucas Vázquez og Jude Bellingham udvist, men deres kommende karantæner skal afsones i Copa del Rey og ventes maksimalt at blive på to spilledage.