Onda Cero: Gonzalo García får trøje nr. 9
Ifølge spanske Onda Cero bringer Real Madrid i løbet af de næste timer en gedigen overraskelse, når Gonzalo García bliver tildelt trøje nr. 9 til den kommende sæson.
Det er journalisten Alberto Pereiro, der bekræfter nyheden ved at retweete nedenstående opslag fra NoKai, om at Real Madrid atter skal have en spanier til at bære trøje nr. 9 og Gonzalo García skal dermed som ventet være en fast del af førsteholdstruppen i den kommende sæson.
På trods af, at Gonzalo García blev topscorer ved VM for klubhold, er tildelingen af trøje nr. 9 lidt overraskende, idet flere medier havde peget på, at Endrick skulle overtage nummeret og ud fra et markedsføringsperspektiv, havde der givetvis været flere penge i den løsning, men brasilianeren fastholder altså trøje nr. 16 i den kommende sæson også.
Dermed er der kun trøje nr. 25 tilbage og den går til Franco Mastantuono.
🚨 El REAL MADRID ha decidido que el dorsal 9, tras muchos años, podría ser para un jugador ESPAÑOL: GONZALO GARCÍA.
— NoKai (@nokai) August 5, 2025
No tendrá ficha con el CASTILLA, estará con el PRIMER EQUIPO todo el año y a XABI ALONSO le ve potencial.
Si no hay sorpresa de última hora,
ese será el… pic.twitter.com/sg5g66YLIt
