Carvajal: Det betyder meget at være anfører på dette hold
Carvajal var endelig tilbage på Bernabéu – hele 318 dage efter sin skade. Kaptajnen kom på banen i det 68. minut i stedet for Trent og satte ord på sejren over Osasuna i Liga-premieren:
"Det er vigtigt at få en god start. Vi vidste, at vi ikke havde haft meget tid til at forberede os, og holdet startede stærkt men faldt lidt tilbage. Vi manglede lidt luft, og det var svært at holde tempoet hele vejen, men vi var aldrig rigtigt i problemer.”
"Overordnet set var det en solid kamp. Vi har ikke haft mange træningspas med træneren endnu, så det vigtigste var at få de tre point og begynde at finde rytmen.”
Tilbage på Bernabéu efter skaden
"Det her var en helt særlig dag for mig. Allerede da jeg gik ud for at varme op, kunne jeg mærke støtten fra fansene. Jeg vil gerne sige tak, fordi de har været der hele vejen gennem de lange 318 dage. Nu er jeg tilbage, og jeg håber at kunne give dem både gode præstationer og titler.”
Status på hans situation:
"Jeg føler mig rigtig godt tilpas, som træneren også har sagt. Jeg træner hårdt og arbejder mig ind i kampformen, som skal komme med minutterne på banen. Det var en stor glæde at spille herhjemme igen, hvor jeg føler mig så værdsat. Nu gælder det Oviedo.”
Første sæson som kaptajn
"Det er en kæmpe belønning for mange års arbejde. At være kaptajn for det her hold betyder utroligt meget for mig. Jeg vil gøre det med stolthed, men også med stor respekt for mine holdkammerater – og med ambitionen om at skabe et vindende hold.”
