Optakt: Liverpool - Real Madrid, Champions League, 4. runde

Real Madrid er i aften på besøg på Anfield Road til et opgør i fjerde runde af Champions League mod storspenderende Liverpool, som i sommer handlede ind for næsten 500 millioner €.

Dermed skulle sidste sæsons suveræne engelske mestre være blevet endnu stærkere, men efter en imponerende start er det blevet hverdag for Liverpool. Uvant hverdag, for man har tabt hele 6 af de seneste 8 kampe og man går ind til denne kamp uden spillere som Alisson, Frimpong, Leoni og Alexander Isak.

Det har især knebet for træner Arne Slot at få sine mange nye offensive spillere til at præstere til et niveau, der kan modsvare de vanvittige summer, man har betalt, men navnemæssigt lyder det stort med en offensiv bestående af Wirtz, Gakpo, Salah og Ekitiké, men den blegner voldsomt i forhold til Real Madrids ditto med spillere som Bellingham, Güler, Vinícius og Mbappé, som i modsætning til Liverpool-spillerne har fået det til at spille i denne sæson.

Bellingham indledte dog sæsonen med at være ude med en skade, men han er kommet stærkt tilbage og har scoret i de seneste tre kampe. Samarbejdet mellem Arda Güler og Mbappé har kastet masser af mål fra sig fra den eminente franskmand, som lige nu er verdens bedste spiller. Og så er der Vinícius. Statistikken siger den bedste start for ham i Real Madrid-tiden, men man sidder alligevel med følelsen, at der kan og skal komme mere fra brasilianeren. Måske kommer det i aften mod en af de foretrukne modstandere, nemlig Liverpool, som han har en fremragende statistik i mod. Fem kampe, ingen nederlag, men fem mål og to assists. Han kan få en fin aften over for Bradley.

Real Madrid går ind til kampen med fravær på højrebacken, hvor Dani Carvajal er væk og Trent er først lige kommet tilbage fra en skade, så Xabi Alonso går nok med Fede Valverde, som får støtte på højrekanten af Camavinga, som kommer ind i stedet for skadede Mastantuono. Dermed har man god dækning på den kant og så skal Carreras forsøge at gøre aftenen svær for Salah.

Real Madrid kan gå ind til opgøret med god selvtillid efter 13 sejre i 14 kampe i indeværende sæson, men Anfield Road-effekten og Liverpools evne til at holde en høj intensitet kan naturligvis komme til at lægge hindringer i vejen for Xabi Alonsos fine start på sæsonen.

Der er lagt op til et brag af en kamp, som næsten kan betegnes som en europæisk Clásico. Der er kampstart kl. 21.00 og kampen vises på 3+.

Real Madrids forventede hold: Courtois, Fede Valverde, Militao, Huijsen, Carreras, Tchouaméni, Camavinga, Arda Güler, Bellingham, Vinícius, Mbappé.

Log-på for at kommentere


Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #1 1 uge 2 dage siden
Der er måske også noget om at Xabi skal til at definere spillernes roller lidt mere. Specielt midtbanen virker meget overladt til hvad de selv vil.

Skal Jude være en 8'er der styrer spillet eller en 10'er der crasher boksen? Begge dele er fint for mit vedkommende, men vi mangler tydeligt en tilstedeværelse i feltet, når Judes arbejdsindsats bliver strukket for tyndt. Han kan ikke være alle steder.

Jeg synes også Güler tit ligger alt for dybt. Sikkert af mangel på bedre muligheder. Tchouameni er ikke god (nok) på bolden og derfor må Güler trække helt ned for at modtage den.
Jeg synes bare Güler minder meget om Özil - både ift. hans styrker og svagheder og derfor bør ligge længere fremme. Han har ikke fysikken til at modtage den foran eget felt og bruge sin krop til at holde en spiller væk.

Men i sidste ende kan det også være på grund af mangler i truppen, at tingene ikke klikker. Rygterne ville jo vide, at Xabi i sommers efterspurgte en midtbanemand.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #2 1 uge 2 dage siden
Synes generelt Xabis "eksperimentale" side er helt forsvundet. Om det så er fordi han simpelthen ikke har haft lang tid nok på træningsbanerne, eller fordi han er blevet en kujon - det ved jeg ikke.
El Siete's profilbillede
El Siete svaret på emne: #3 1 uge 3 dage siden

Ramos4 post=189397 skrev: Jeg ved godt jeg snakker (for) meget om Gonzalo, men hvad var idéen med at tage ham op i førsteholdstruppen i sommers? Var det bare for at se ham spille et blændende Klub VM?

Det er fair nok at Xabi vil spille uden en fast angriber i feltet - men hvad skal Gonzalo rådne op på bænken for? Så kunne man lige så godt leje ham ud. Det er vel netop i kampe, hvor man er bagud 1-0 at han skal ind de sidste 10 minutter for at fylde i feltet på indlæg?

​Det er nærmest bizart at han ikke får mere spilletid, men det er tydeligt at der har været mulighed for at eksperimentere under CWC, og nu er vi så tilbage til spillerhierarki og nok også et par "ordrer" oppefra. 
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #4 1 uge 3 dage siden
Det hold vi sendte på banen i El Clasico, og dermed også mod Liverpool, var det yngste i en El Clasico i 20 år.

Det siger lidt om gennemsnitsalderen. Huijsen og Güler er 20. Selvfølgelig er de ikke det færdige produkt.

Vil nødig bruge ordet overgangssæson, fordi ligaen skal vi simpelthen vinde, men europæisk er vi nok igang med at bygge op. Og vil være det et par sæsoner endnu. Desværre.
Fondo_Sur's profilbillede
Fondo_Sur svaret på emne: #5 1 uge 3 dage siden
Den ændring vil jeg også gerne se. Eller, det kunne også være spændende at prøve Trent i den rolle på højre midtbane. Der er mange muligheder, for holdet består af mange gode alsidige spillere.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #6 1 uge 3 dage siden
Det kan slet ikke udelukkes at vi har svarene på de her spillemæssige problemer. Vi har en rigtig god trup og en god træner. Men der er nogle brikker der ikke er faldet på plads endnu.

Bliver spændende når Trent spiller sig ind på holdet. Så skal Valverde op på midtbanen og det kan måske give os nye muligheder.
Fondo_Sur's profilbillede
Fondo_Sur svaret på emne: #7 1 uge 3 dage siden
Nu skal vi (eller bare mig) også snart videre fra den kamp, men man glemmer det åbenlyse, når man spiller på udebane - særligt i udlandet.

Det ene er fansene. Noget andet mere praktisk er, at banerne kan være helt anderledes end, hvad spillerne er vant til. Tror ikke, der er så “hurtige” baner i La liga som den på Anfield. Det giver bare en hjemmebanefordel til Liverpool, fordi de er vant til at spille på den slags baner.

En anden mere vigtig ting ift. kampens udfald var, at banen på Anfield er 4 meter kortere end banen på Bernabeu. Vi så ofte, at der ikke var plads til, at Vinicius kunne vriste sig fri fra deres forsvar, og at Liverpool generelt havde relativt let ved stå i en lav blok efter at have mistet bolden. Det hjalp også Liverpools presspil, at banen er betydelig mindre end den fx er på Bernabeu. Synes at dette aspekt lige skal med før vi udelukker, at holdet får succes i denne sæson. Det er sådan nogle detaljer, der gør at man “lige har en dårlig dag”.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #8 1 uge 3 dage siden
City ser stærke ud. Det er ikke City fra sidste år. Benfica på udebane kan være svært. Men ja, vi bør snige os i Top 8.
Lars1991 svaret på emne: #9 1 uge 3 dage siden

Ramos4 post=189401 skrev: Hvis vi vinder resten er vi sikre på top 8. Vi kan nok også godt klare at spille en enkelt uafgjort.


Sidste sæson kom man i top8 med 16 points (to nederlag og en uafgjort). Så vi kan sagtens tabe en mere, og sandsynligvis også få en uafgjort oven i.

Og vi har Manchester City og Monaco hjemme, og Olympiakos og Benfica på udebane. Top8 er slet ikke i fare.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #10 1 uge 3 dage siden
Hvis vi vinder resten er vi sikre på top 8. Vi kan nok også godt klare at spille en enkelt uafgjort.
Hamid8210 svaret på emne: #11 1 uge 3 dage siden
Ligner vi stadig er i top8 efter denne runde.
NickyMad svaret på emne: #12 1 uge 3 dage siden

Ramos4 post=189396 skrev: Nu ser jeg ikke meget PSG, men de må vel have spillere i feltet trods alt. Om det så er fløje der trækker ind eller hvad det er.

Det er selvf. rigtigt at man ikke behøver en 9'er hvis de andre offensive folk er gode til at komme i feltet. Men det er vores virkelig ikke. Vini elsker at kysse sidelinjen konstant.

Alt andet lige virker det nemmere at få dem til det, end at man bare lige skifter Vini ud med en 9’er og det hele bare spiller. Vinis problemer overskygger al det han ellers bidrager med. Man skal ikke bare finde en 9’er der er god til at presse, fordi Mbappe ikke kommer til det, men også en der kan kreere ligesom Vini, fordi Mbappe heller ikke ikke kommer til det. Vi løser ligesom måske vores mand i feltet problemet, men får bare en masse andre problemer. Det kan lade sig gøre med den helt rigtige spiller, men det er også nemmere sagt end gjort at finde den spiller - jeg kan i hvert fald ikke pege på den spiller.

Når det er sagt, hvis Vini ikke forlænger, er man selvfølgelig tvunget ud i den situation. Og så foretrækker jeg også et eksperiment med en 9’er end Rodrygo.
 
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #13 1 uge 3 dage siden
Jeg ved godt jeg snakker (for) meget om Gonzalo, men hvad var idéen med at tage ham op i førsteholdstruppen i sommers? Var det bare for at se ham spille et blændende Klub VM?

Det er fair nok at Xabi vil spille uden en fast angriber i feltet - men hvad skal Gonzalo rådne op på bænken for? Så kunne man lige så godt leje ham ud. Det er vel netop i kampe, hvor man er bagud 1-0 at han skal ind de sidste 10 minutter for at fylde i feltet på indlæg?
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #14 1 uge 3 dage siden
Nu ser jeg ikke meget PSG, men de må vel have spillere i feltet trods alt. Om det så er fløje der trækker ind eller hvad det er.

Det er selvf. rigtigt at man ikke behøver en 9'er hvis de andre offensive folk er gode til at komme i feltet. Men det er vores virkelig ikke. Vini elsker at kysse sidelinjen konstant.
NickyMad svaret på emne: #15 1 uge 3 dage siden

Bogelund post=189393 skrev: Jeg kan næsten ikke være mere enig Ramos4.

Det er for mig også en gåde at vi ikke bruger spillerne på deres bedste position.
Både fordi de er bedst der, men også fordi der forhåbenligt også vil komme mere balance på holdet. Vi skal død og pine have en mand i feltet. Der er SÅ mange "lette" mål at hente ved at have en mand derinde.
+ så får vi Mbappe ud hvor han er rigtig, rigtig god. Ud på venstre kant.

​Nu spiller PSG jo også uden en rigtig 9'er eller en mand i feltet, så det kan jo sagtens lade sige gøre.
Og det er slet ikke fordi jeg er imod det, såfremt Vini alligevel sælges og muligheden opstår. Men det bliver heller ingen nem opgave at finde en 9'er der passer ind med Mbappes kvaliteter, og samtidig også er god nok start 11'eren. Der skal jo ikke bare hentes en top 9'er, hvis det så bare giver nye problemer. Uanset hvad, må man håbe der bliver lyttet til Xabi - og der ikke bare hentes en og så må Xabi selv finde ud af resten.
Kasillas's profilbillede
Kasillas svaret på emne: #16 1 uge 3 dage siden
Der er positive og negative detalje ved kampen. Mestendels negative.

Selvom vi "kun" tabte 1-0, så viser expected goals at det var ca. 2,5 og 0,5 til Livepools favør. Med andre ord skabte Liverpool flere og bedre chancer end vi gjorde. Vi gik altså ned.

Jeg har altid ment at vi bør vente efter omkring 15 officielle kampe, før vi kan få en fornemmelse for truppens kompetence, og man må sige at Alonso har gjort det mere end godkendt. Ikke blot resultatmæssigt, men også spillemæssigt, hvor alle kan se vi spiller moderne fodbold med genpres øverst, når vi mister bolden.

Det gode ved kampene mod Liverpool er at vi har vundet de afgørende og betydningsfulde kampe, når det virkelig gjaldt. Hellere tabe en gruppekamp til Liverpool end en CL-finale. Eller to.
Bogelund svaret på emne: #17 1 uge 3 dage siden
Jeg kan næsten ikke være mere enig Ramos4.

Det er for mig også en gåde at vi ikke bruger spillerne på deres bedste position.
Både fordi de er bedst der, men også fordi der forhåbenligt også vil komme mere balance på holdet. Vi skal død og pine have en mand i feltet. Der er SÅ mange "lette" mål at hente ved at have en mand derinde.
+ så får vi Mbappe ud hvor han er rigtig, rigtig god. Ud på venstre kant.
Matamoro svaret på emne: #18 1 uge 3 dage siden
Der var selvfølgelig nogle dårlige individuelle præstationer i går: Sådan vil det altid være., men der er nogle strukturelle problemer som nok bliver afgørende for klubbens succes eller mangel på samme i denne sæson.

Vi har reelt ikke en højre angrebsflanke. Det gør det så meget nemmere at lukke ned for den venstre flanke, fordi man kan nøjes med at bruge kræfterne der. Det så vi også i går. Vini spillede en dårlig kamp, men det hænger også lidt sammen med at Liverpool overhovedet ikke skulle forholde sig til en trussel fra højre side. 

Vi har ikke en kontrollerende midtbanespiller. Vi har chanceskabende spillere i Bellingham og Guler, men ingen af dem kan kontrollere spillet. Det er så også et problem, at Guler fortsat ikke kan præstere i de største kampe. Det bliver helt afgørende for hans karriere. Jeg tror ikke tålmodigheden rækker til mere end denne sæson.

VI har ingen offensive våben på bænken. Rodrygo, Brahim, Mastantuono og Endrick kan ikke være med det her niveau.  Jeg tror heller ikke på Gonzalo, men han skal da have chanden. Så bliver det svært at vinde tætte kampe, når man ikke kan skyde med noget fra bænken.



NachoFernández svaret på emne: #19 1 uge 3 dage siden
​Jeg synes at det er et spøjst signal at Vini spiller helt horribelt men fuldfører kampen og pludselig kommer Rodrygo ind på højre som han stort set ikke har været i spil til men udelukkende har aflastet Vini. Betyder det at Vinis udbrud nu stopper Alonso fra nogensinde at tage ham ud igen og derfor må Rodrygo over på højre foran Brahim? 

Jeg frygter lidt for denne timing selvom jeg sikkert bare overtænker. Men jeg forstår slet ikke at vi ikke prøvede Rodrygo på venstre 

Jeg savner også Gonzalo. Ham bør vi prioritere at holde i gang
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #20 1 uge 3 dage siden
Det gør i øvrigt ondt helt ind i det inderste at røvhullet, at se hvordan Carreras i 2. halvleg driblede igennem forsvaret og lagde en flot flad bold ind i feltet til...ingen. Ingen fucking spillere var til stede i hele feltet.

Dét er simpelthen ynkeligt at se på. Et professionelt fodboldhold, hvor ingen søger feltet når vi angriber? Det er jo absurd-teater at være vidne til. Alle står uden for buen og spiller den rundt.

-

Og så skifter han Rodrygo ind på højrekanten. Til hvad nytte? Så kan han sætte en mand (plot twist: det kunne han ikke, han kunne ikke engang tæmme bolden) og lægge den ind i feltet til...? Brug nu Gonzalo!! Vi har jo en 9'er på bænken. Vi var bagud. Og det er altså ikke en random dude, manden blev CWC-topscorer! Scorede både med hovedet og med fødderne. Altid inde i feltet. Men han skulle ikke ind.

Jeg var skeptisk omkring de der meritokrati-rygter i sommers og er det stadig. Xabi beholder en elendig Vini på banen. Gonzalo får ingen minutter. Rodrygo stod forrest i køen, selvom han så skulle ind på en position han ikke fungerer på. My God.
Cristiano7 svaret på emne: #21 1 uge 4 dage siden
Igår spillede Jude, Vini, Guler og Mbappé ikke godt i offensiven. Dog mangler vi også spillere fra bænken, som kan komme ind og score mål - når det ikke fungerer med de 4 faste. 

Vi er blevet afhængigt af Mbappé og Vini.

Det er også vigtigt at reserverne skal kunne gøre en forskel…

Lige nu lykkes det ikke særligt meget godt for fx Mastatuantono, Rodrygo, Brahim, Gonzalo og Endrick.

Kun en af dem har scoret et mål i ligaen.

Forhåbentligt kan Alonso bruge dem mere fremover.
Raul7-2880 svaret på emne: #22 1 uge 4 dage siden

Bismo post=189384 skrev: At tabe 1-0 på Anfield er ikke det værste resultat.

​Det bekymrende er, at den havde formentlig endt 4-0 hvis vi ikke havde verdens bedste målmand.
Bismo svaret på emne: #23 1 uge 4 dage siden
At tabe 1-0 på Anfield er ikke det værste resultat.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #24 1 uge 4 dage siden
Det positive:

Liverpool skaber næsten intet i åbent spil. Det er dødbolde det meste og indlæg (semi-åbent spil, vil jeg kalde det)

Vi blotter os selvfølgelig til sidst fordi vi presser på for en 1-1'er. Men ellers stod vi altså fint defensivt på Anfield. Etikie og Salah skabte intet. Der var lidt langskud fra Szloboszlai også, men ellers ikke meget i åbent spil.

Men det var primært dødbolde igen, som mod Atleti. Så rent defensivt skal vi primært fokusere på den ene ting. Det er vel trods alt positivt.

Udover Atleti-kampen har vi ikke lukket mere end 1 kasse ind i nogen opgør.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #25 1 uge 4 dage siden

-#7- post=189379 skrev:

Bismo post=189376 skrev:

-#7- post=189375 skrev: ​Når jeg snakker om de samme problemer, så tænker jeg også tilbage til sidste sæson, hvor holdet blev godt og grundigt ødelagt når de mødte god modstand. Det skal Alonso selvsagt ikke klandres for, men spillerne er mere eller mindre de samme, og problemerne er, igen, de samme. Altså kan jeg konstatere at der ikke er sket en stor nok udvikling under Alonso, og så bliver jeg selvfølgelig bekymret. Jeg håber jo at det kommer med tiden, Barcelona kampen var god, og burde have endt i en større sejr, men som jeg skrev tidligere, det er meget op og ned, og der er Real Madrid jo alligevel af sådan en størrelse at det helst ikke skal gå ret meget mere ned, før alarmklokkerne begynder at ringe i pressen osv. 


 

​Vinder vi ligaen er sæsonen mere end godkendt. CL tror jeg er for stor end mundfuld lige nu. Der skal ryddes lidt mere op til sommer. 

​Jeg vil også sagtens kunne acceptere hvis det “kun” er ligaen man vinder. Men bliver man blæst ud af CL tidligt i en eller anden regulær afklapsning af f.eks. PSG eller Arsenal, så vil sæsonen helt sikkert efterlade mig med en bitter smag i munden. 

​Præcis. Det er den der Arsenal-kamp til foråret man ikke gider. 

Det er helt forventeligt at vi ikke vinder Champions League allerede. Vi er i projektets spæde fase. Men endnu et dobbeltopgør hvor man sidder i 180 minutter og venter på det uundgåelige, det bliver hårdt. Jeg kan sagtens klare at vi ryger ud i kvartfinalen, men der skal være tegn på nye idéer og forbedringer i f.eks. presspillet. Ellers er det jo bare stagnering. 

Seneste artikler...