Hård kritik af Florentino Pérez efter Copa-exit: ”Fejlene er blevet begået over lang tid”

Elimineringen mod Albacete i Copa del Rey – i Álvaro Arbeloas debut som cheftræner for Real Madrid – har udløst massiv kritik i radioprogrammet La Tribu på Radio MARCA. Torsdagens panel bestod af Ricardo Sierra, David Bernabéu, Látigo Serrano, Yon Cuezva, Amalio Moratalla og Javi Lázaro, som alle analyserede klubbens aktuelle krise.

Den mest markante kritik kom fra Látigo Serrano, der rettede en direkte og hård anklage mod Real Madrids præsident Florentino Pérez.

– Den første store fejl: Han har ikke forstærket truppen med et par midtbanespillere og en midterforsvarer – præcis det, Xabi Alonso bad om. Det tog Florentino meget ilde op, at Alonso overhovedet bad om forstærkninger, sagde Serrano.

Han mindede samtidig om, at Carlo Ancelotti tidligere havde efterspurgt enten en back eller en midterforsvarer – uden resultat.

Vinícius i centrum for kritikken

Ifølge Serrano er endnu en alvorlig fejl den magt, klubben har givet Vinícius Jr.

– Den anden fejl: At give nøglerne til klubben til en type som Vinícius. Det ser vi både i forbindelse med Ballon d’Or-balladen og i den måde, hans kontraktforlængelse bliver håndteret på. Det, han gør mod Real Madrid i den proces, er ikke acceptabelt, lød det.

Kritikken stoppede ikke der. Serrano mente, at flere af holdets profiler er blevet forkælet.

– Stjernerne i dette Real Madrid er blevet gjort til små stjerner. Fede Valverde, Bellingham og endda Rodrygo har fået lov til for meget.

Xabi Alonso efterladt alene

Serrano mente også, at Florentino Pérez svigtede den nu tidligere træner Xabi Alonso i håndteringen af Vinícius-sagen.

– Han efterlod Xabi Alonso alene i Vinícius-problematikken. Da Vinícius gjorde, hvad han gjorde i El Clásico, fortjente han en sanktion – men Florentino vaskede hænder.

Manglen på en sportslig leder

Afslutningsvis pegede Serrano på et strukturelt problem i klubben.

– Med hans alder, ansvar og de mange opgaver – ændring af selskabsstruktur, navnesponsor til stadion, kontraktfornyelser og handler for milliarder – er det en fejl ikke at have en figur, der kan fungere som sportslig leder og bindeled mellem præsidenten og omklædningsrummet.

Han understregede, at Florentino Pérez, som nærmer sig 79 år, ikke selv skal ned og tale med spillerne.

– Han skal have en ansvarlig sportsdirektør, som vi ser det med Mateu Alemany i Atlético eller Deco i Barcelona.

Elimineringen mod Albacete har dermed ikke blot sat fokus på et enkelt nederlag – men på dybere strukturelle problemer i Real Madrid, som ifølge kritikerne har været under opsejling længe.

Seneste artikler...