Referat: Benfica - Real Madrid 4-2, Champions League, 8. spillerunde

Real Madrid leverede et aldeles ynkeligt udtryk, da man i går aftes tabte med hele 4-2 til Benfica og dermed nu skal ud til play off for at fortsætte i den turnering, som man ellers historisk har været ejer af.

 

På tysk har man et udtryk, der hedder ”angsthasen” og det passede præcis på Real Madrids spillere, som aldrig fandt sig til rette på Da Luz, hvor en flok mænd for 12 år siden viste vilje til det sidste og sikrede sig den første titel af mange de efterfølgende år. I dag kan man ikke vide, om man nogensinde kommer til at opleve det igen, for der er simpelthen for mange spillere, som falder fuldstændigt igennem, når det virkelig gælder.

Tchouaméni kom til at symbolisere hele Real Madrids samlede indsats ved at få et gult kort allerede i det andet minut i en situation, hvor han kom alt for voldsomt ind i en tackling midt på banen og det er hvad der sker, når man ikke har hovedet med sig på banen. Og det havde han og otte andre spillere ikke denne aften. Kun Courtois og Mbappé – som sædvanligt – kunne tage fra den portugisiske hovedstad med en fornemmelse af, at de i hvert fald havde gjort deres pligt. Resten var skrald. Som i storskrald.

Benfica var bedst og kom frem til de fleste chancer, men Mbappé behøver ikke ret mange muligheder for at komme på måltavlen og efter en halv times spil kunne han heade Real Madrid foran efter et perfekt slået indlæg fra Asencio. Men føringen holdt kun seks minutter. Asencio gled på den regntunge bane og så kunne Pavlidis sende bolden ind i hovedet på en fremstormende Schelderup, som i helt fri position kunne sende bolden ind bag Courtois.

I dommerens tillægstid fik Benfica et straffespark af de helt tynde, da Tchouaméni og Otamendi havde en lille duel i straffespark og argentineren faldt omkuld og det udnyttede Pavlidis til pauseføring 2-1. Fortjent føring, absolut, men på en forkert dom.

Det blev ikke bedre i anden halvleg, hvor Schelderup øgede til 3-1, da han tog et kort træk ind i banen og resolut hamrede bolden ind ved den ene stolpe. Da var der spillet ni minutter, men blot fire minutter senere, reducerede Mbappé efter en god tværpasning fra Arda Güler, som til sin egen store utilfredshed blev skiftet ud med ti minutter igen, da Real Madrid balancerede på kanten af play off-kampe.

Det blev en realitet, da Chelsea og Sporting bragte sig foran i udekampene mod henholdsvis Napoli og Ath. Bilbao og dermed jagtede Real Madrid en forløsende udligning, mens situationen i bunden af tabellen betød, at Benfica blot skulle frem og score en enkelt gang mere for at overhale Marseille.

Real Madrid kom frem til enkelte muligheder, men i dommerens tillægstid lagde et par spillere hjernen på hylden og blev udvist. Asencio, som havde fået gult kort i forbindelse med Benficas straffe i første halvleg, kom alt for voldsomt ind i en tackling og blev sendt ud. Og kort efter blev Rodrygo udvist for brok over, at Mbappé havde taget bolden fra Benficas målmand Trubin i forbindelse med et udspark og sendt den i mål, hvilket dommeren korrekt annullerede, selv om det førte til en del utilfredshed blandt Real Madrids spillere.

Og så kom vi frem til kampens allersidste aktion, hvor Benfica fik tilkendt et frispark og her gik Trubin med frem og blev aftenens store helt for portugiserne, da han headede bolden ind bag Courtois og dermed sneg Benfica sig præcist med i play off.

Kampens spiller: Courtois. Det fortæller lidt, at man kan indkassere fire mål og stadig være bedste mand, men han havde virkelig mange redninger. Mbappé skal naturligvis nævnes også med sine to mål.

Kampens badebold: Resten. Lige fra spillere til trænere til ledelsen. Man bliver bare træt.

Perspektiver frem mod de kommende kampe: Hvis jeg var Real Madrid-spiller, ville jeg nok proppe lidt vat i ørerne inden søndagens kamp hjemme mod Rayo.

Seneste artikler...