Rodrygo undskylder på sociale medier efter dumt rødt kort

Rodrygo har offentligt sagt undskyld efter sin udvisning i Champions League-kampen på Estádio da Luz mod Benfica. Den brasilianske Real Madrid-angriber modtog to gule kort på kort tid og blev sendt ud i slutfasen af et opgør, hvor Los Blancos samtidig mistede en direkte plads blandt de otte bedste.

 

Undskyldningen kom kort efter kampen via hans sociale medier. Her erkendte Rodrygo, at han reagerede forkert i situationen omkring dommerens kendelse og modstanderens tidstræk.

“I går lod jeg mig rive med i øjeblikket. Det er ikke sådan, jeg plejer at reagere. Jeg har aldrig før fået rødt kort i en kamp for Real Madrid, og jeg kender konsekvenserne. Undskyld til fansene, klubben, mine holdkammerater og træneren. Vi står sammen og kæmper videre,” skrev han.

Udvisningen faldt umiddelbart efter, at Mbappés sene scoring til 3-3 blev annulleret for ulovlig forstyrrelse af målmandens igangsætning. Protesterne førte til to hurtige advarsler fra kampens dommer, Davide Massa, og dermed rødt kort til brasilianeren. Episoden blev endnu et slag for Real Madrid i en kamp, der i forvejen havde udviklet sig til lidt af en pinlig omgang. Med en karantæne står Rodrygo til at misse den første playoff-kamp, hvor Real Madrid skal møde enten Bodø/Glimt eller Benfica.

Seneste artikler...