Real Madrid sikrer Marco Company til 2028 - frikøbsklausul på 100 millioner €

Real Madrid har forlænget kontrakten med den 17-årige midtbanespiller Marco Company frem til 2028.

Han er en del af den gyldne 2009-generation, som har spillere som Guille Ponce, Lemaitre, Mateo Garrido, Cherif, Bryan Bugarín, Santi del Pino og Enzo Alves. Alle navne, som man godt kan begynde at skrive sig bag ørerne, for dem kommer vi til at høre meget mere til i fremtiden.

I Real Madrid tøver man ikke med at kalde Marco Company for den bedste spiller i sin årgang på positionen og derfor har han også fået tilnavnet MiniVitinha med henvisning til Paris SGs fabelagtige portugisiske midtbanedirigent.

Interessen for Marco Company har været stor, men der var ingen problemer med at få en kontraktforlængelse på plads og samtidig har man øget hans frikøbs-klausul til 100 millioner €.

Marco Company er netop vendt tilbage fra en skadesperiode og tørner i øjeblikket ud for Juvenil B, men han står på spring til Juvenil A-holdet, hvor han sidste sæson fik debut under træner Arbeloa.

Han kom til klubben i 2023 fra Valencia, som begræd tabet af deres anfører for Infantil A-holdet, men i et kapløb med klubber som Atlético Madrid, Villarreal og Barcelona, vandt Real Madrid altså og fik den unge spillers autograf på kontrakten.

Seneste artikler...