Ancelotti er historiens bedste træner-debutant

Carlo Ancelotti sluttede en flot sæson af med at hente det længe ventede Champions League-trofæ. Men også på andre punkter imponerede den italienske træner.

Han er nemlig nu træneren med den bedste start i klubbens historie, idet han hentede 46 sejre i de 60 kampe, som Real Madrid spillede i forgangne sæson. Herudover scorede Real Madrid 160 mål og dermed er man en smule bedre end José Mourinhos hold, som i portugiserens første sæson vandt 44 ud af 59 kampe og endte med at score 143 mål.

Året efter sikrede Mourinho og Real Madrid i den fabelagtige rekord-sæson sejre i 79,3% af kampene, hvilket alle naturligvis håber at Carlo Ancelotti kan overgå i den kommende sæson, hvor der vil være masser af kampe på programmet.

Før dem fik Manuel Pellegrini sejre i 75% af kampene, men han vandt til gengæld ikke noget. Det gjorde til gengæld både Bernd Schuster og Fabio Capello, som trak sig sejrrigt ud af henholdsvis 61,1% og 64,5% af kampene i deres første sæson.

Carlo Ancelotti bliver ofte kaldt den italienske udgave af Vicente del Bosque og den nuværende spanske landstræner fik til sammenligning kun sejr i 57,9% af kampene i sin første hele sæson i spidsen for Real Madrid.

Carlo Ancelottis præstation sættes også i relief af, at der i denne sæson har været langt større jævnbyrdighed i toppen af Liga BBVA.

Seneste artikler...