Petr Cech byder sig til
Real Madrid har fået Petr Cech tilbudt til den kommende sæson.
Det er den tjekkiske målmands repræsentant, Viktor Kolar, som indrømmer at man har taget kontakt til de spanske Champions League-vindere for at tilbyde dem at købe ham til den kommende sæson. Det siger han til den tjekkiske avis, Aktualne:
- Paris SG har vist interesse og Monaco har også taget kontakt til os. Jeg har selv kontaktet Zubizarreta og folk i Real Madrid. Det er de klubber, vi havde i tankerne, hvis Chelsea vil af med Petr.
Viktor Kolar slår samtidig fast, at såfremt Petr Cech forlader Chelsea, vil hans muligheder være ganske begrænsede og der vil kun være mindre end en håndfuld klubber, som vil kunne matche tjekkens krav og blandt dem er der ifølge repræsentanten igen italienske klubber.
