Real Madrid taber sjældent på Calderón

Efter det noget utilfredsstillende 1-1 resultat i tirsdagens første kamp af den spanske Super Cup skulle man nok tro, at Atlético Madrid står med de bedste kort på hånden for at ende som samlet sejrsherre.

Men faktisk fortæller statistikkerne for det madrilenske El Derbi en ganske anden historie. Således har Real Madrid præsteret bedre i lokalopgørene, når man har optrådt som udehold og man skal helt tilbage til 1999 for at finde den seneste sejr til Rojiblanco på eget græs, hvor man slog bysbørnene fra nord med 3-1.

Real Madrid har vundet 13 af de seneste 15 sæsoners lokalderby på Calderón og sker det igen fredag aften, skal pokalen for tiende gang placeres i Bernabeus pokalskab. Derudover har man i to sæsoner, 99-2000 og 06-07, måtte nøjes med 1-1 og sker det igen, er der lagt op til en madrilensk midnatsgyser.

Carlo Ancelottis udvalgte har dog grund til at tro på en samlet sejr, da resultatet i de seneste ni Derbis vil være nok til at hæve pokalen.

Seneste artikler...