Tid til rotationer

Isco er blot én af mange nye i aftenens startopstilling,
hvis man skal tro dagens spanske formiddagsaviser.

Ifølge de spanske aviser AS og Marca, ser det ud til, at Carlo Ancelotti i aften vælger at rotere på halvdelen af positionerne i forhold til den normale start-11'er.

Således forventes det at Navas, Nacho, Varane, Arbelcoa, Isco og Chicharito alle er med fra start. Hvilket er anderledes fra Carlo Ancelottis normale foretrukne.

Til sammenligning roterede Ancelotti blot på tre positioner i hjemmekampene mod Getafe og Malaga i første halvdel af 2013-14-sæsonen, mens italieneren roterede på blot én position imod Valladolid i samme periode.

Om det er udtryk for småskader eller en ny stil fra den italienske træner. er spændende. Det kan også være udtryk for, at flere af spillerne fra den normale startopstilling endnu ikke har fundet det vanlige topniveau, samt erfaring fra sidste sæson, hvor Real Madrid gik død i ligaen imod slutningen af sæsonen.

Seneste artikler...