Cristiano Ronaldo-målfest den bedste i 60 år
Der er spillet seks runder af Liga BBVA og Cristiano Ronaldo er allerede i gang med at sætte en tyk streg under, at han ubetinget er verdens bedste fodboldspiller.
10 mål er det nemlig blevet til i de seks runder (hvor han endda kun har spillet i de fem) og det er den bedste start for en angriber i de seneste 60 år og det bedste nogensinde for en Real Madrid-angriber.
Tilbage i 1953 lykkedes det for Barcelonas Ladislao Kubala at score 6 mål i de første 10 runder og året efter var det Deportivos Pahiño, der gentog kunst-stykket. Bemærkelsesværdigt nok lykkedes det ikke for nogen af de to at ende som liga-topscorer i de to sæsoner, men det er Cristiano Ronaldo absolut et varmt emne til at blive.
Det er ikke kun i La Liga, at Cristiano Ronaldo er kommet stærkt fra start. I den europæiske Super Cup scorede han to gange og det samme gjorde han i første CL-kamp hjemme mod Basel.
