Real Madrid går i rette med Michel Platini
UEFA-præsident Michel Platini viste igen i denne uge totalt mangel på format, da han uhørt gav sin mening til kende om, hvem der bør vinde Guldbolden.
Det har i dag fået Real Madrid til at minde den hovne franskmand om, at han bør genfinde den værdighed, man bør have med sig i et så betydningsfuldt erhverv som præsident for det europæiske fodboldforbund. Real Madrid skriver følgende i deres officielle meddelelse:
I forhold til det udtalelser, som UEFA-præsident Michel Platini har udtrykt i forhold til den kommende Guldbold, ønsker Real Madrid at præcisere dette:
Først en overraskelse over de gentagende manifestationer om hans personlige præferencer i valget af Guldbold-vinderen, specielt når han er den øverste ansvarlige for det europæiske fodboldforbund, hvor vi mener at man bør udvise den allerstørste neutralitet.
Dernæst er Guldbolden en individuel og ikke kollektiv præmie, som gives årligt til den bedste spiller og vi mener at hvis den fortsat skal bevare sin prestige, at de der deltager i afstemningen udelukkende bør have blik for de individuelle professionelle meritter hos den enkelte spiller.
Endeligt mener vi uden tvivl, at Cristiano Ronaldo har haft det bedste individuelle professionelle år i sin historie, udeover at vinde Champions League, Guldstøvlen, rekorden som mest scorende spiller i en CL-sæson, ligesom Copa del Rey og topscorer i den spanske liga. I denne sæson har han vundet den europæiske Super Cup, hvor han scorede de to mål i kampen og han har nogle spektakulære tal i denne sæson, hvor han har scoret 20 mål i de første 12 kampe i La Liga, som bekræfter hans store øjeblik og gør ham til fortjent, mere end nogensinde, vinder af Guldbolden.
