Stjernefriparade langt fra sendefladen

Andelen af danske tv-seere bliver minimal, når Real Madrid i aften tager imod bulgarske Ludogorets i Champions League gruppe B. Og forståeligt nok.

For mens PFC Ludogorets Razgrad stadig har en reel mulighed for at overhale Liverpool eller Basel i billetkøen til Europa League, så er der intet som helst af sportslig værdi for hjemmeholdet, der allerede er sikker på førstepladsen i puljen efter fornemme 15 point efter fem kampe. I øvrigt det eneste hold med lutter sejre.

Naturligvis er der stadig en vis ære i at fortsætte en fornem stime på hidtil 18 sejre i træk. Får man nummer 19, så er man det eneste spanske hold, der nogensinde har præsteret dette; og den bedrift vil Ancelotti og truppen naturligvis jagten benhårdt.

Og selvom det ventes, at Ancelotti vil spare flere profiler til dagens hjemmekamp, så vil det alligevel være en sensation med store proportioner, hvis det lykkes for Ludogorets at tage point på Estadio Santiago Bernabéu. Bulgarerne drillede godt nok Madrid hjemme i Østeuropa i første runde, hvor man måtte hen til den 77. minut, før Benzema afgjorde kampen med sit mål til 1-2.
Men Ludogorets hjemme og ude er en to helt forskellige fortællinger: Hvor man hjemme – ud over nederlaget til Madrid – har slået Basel (1-0) og spillet 2-2 med Liverpool, så er man stadig pointløs ude i fodboldeuropa, hvor både Liverpool (2-1) og Basel (4-0) har taget alle tre point.

Spanske medier peger på, at Casillas, Kroos, Benzema og Pepe får pauser alt i mens Ramos (karantæne), Khedira (skadet), Modric (skadet) og James (skadet) alle er meldt ude af opgøret på forhånd.
Hos Ludogorets er Bejzak og Angulo begge skadede, mens Alexandrov også ventes at være henvist til tribunerne.

De forventede hold

Real Madrid: Navas – Coentrão, Varane, Nacho, Arbeloa – Isco, Medran, Illarramendi – Cristiano Ronaldo, Chicharito, Bale

Ludogorets: Stoyanov – Minev, Moti, Terziev, Calcara – Misadjan, Espinho, Marcelinho, Dyakov, Dani Abalo – Quixadá

NB: Da kampen ikke vises på dansk TV og livet er for kort til upålidelige streams, så vil vi udkomme med et lidt utraditionelt referat umiddelbart efter kampens afslutning.

Seneste artikler...