Kramer bliver i Tyskland
Rygterne har længe svirret omkring Christoph Kramer og en fremtid hos Real Madrid. Nu ser der dog ud til, at være lagt låg på disse rygter for en stund. Således har tyskeren i dag forlænget sin aftale hos Bayer Leverkusen frem til 2019.
Kramer har i denne sæson er udlejet til Borussia Mönchengladbach, som han har haft stor succes hos, hvilket har sat gang i rygtebørsen om verdensmesterens fremtid. Således har spanske medier flere gange forventet, at Kramer skulle afløse Sami Khedira, såfremt Khedira forlader Real Madrid i transfervinduet.
Dermed er der efterhånden kun Lucas Silva tilbage af seriøse emner, såfremt Real Madrid får brug for forstærkninger i januar. Umiddelbart ser det dog ud til, at man er fint tilfredse med forstærkning i form af Jesé Rodriguez.
