Det sagde Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo modtog i aften Guldbolden i Zürich og her er hvad han sagde i sin takketale:

 

- - Jeg vil gerne takke min familie, min søn og min mor. Jeg vil også gerne takke alle dem, der har troet på mig, min træner, holdkammerater, præsidenten....til alle dem, som har hjulpet mig i Real Madrid.

 

Det har været et uforglemmeligt år på klubniveau og personligt. Det er unikt og jeg føler mig glad. Det motiverer mig til at fortsætte som nu for at forsøge at vinde flere titler. Jeg vil også gerne takke min far, som sidder deroppe og kigger ned på mig. Også en tak til det portugisiske landshold og til alle portugisere.

 

Det er et uforglemmeligt øjeblik i min karriere. Jeg forestillede mig ikke at vinde Guldbolden tre gange. Jeg håber ikke, t jeg skal nøjes med dette, jeg forventer at indhente Messi, men det er ikke en besættelse. Jeg vil gerne træde ind i fodboldhistorien som den bedste og det arbejder jeg på hver eneste dag. JAAAAAA!!!

Seneste artikler...