Optakt: Kan Pepe gøre forskellen?
Egentlig vil det være unfair at give unge Nacho skylden for ret meget. For forsvarstalentet har sammen med Varane gjort det, måske ikke godt, så i hvert fald noget nær tilfredsstillende.
Men Nacho kan med næsten ufravigelig sikkerhed forvente at se sig selv siddende på udskiftningsbænken, når Real Madrid i aften møder Schalke 04 i Gelschenkirchen – i øvrigt til en kamp med en stor portion danske madridistas på tilskuerpladserne.
For med genkomsten af Pepe, begynder Real Madrids forsvar mere og mere at ligne et i optimal udgave, hvor Ancelotti nu 'blot' mangler Sergio Ramos fra udgangsopstillingen.
Længere fremme på banen vedbliver hullerne i osten dog at være store i størrelse, da Real Madrid fortsat er uden de essentielle Modric og James. Stod det til hovedparten af brugerne på AS' hjemmeside, så bør Lucas Silva starte ved siden af ufravigelige Kroos på midten af grønsværen. Et ønske, der dog næppe bliver effektueret, da Ancelotti givetvist peger på Illarramendi.
Fremad banen starter Bale, Benzema, Isco og så naturligvis Cristiano Ronaldo, der har nettet i sine seneste 11 (!) Champions League-opgør i træk. Absolut imponerende af portugiseren, der i den grad har en sult, der skal stilles oven på et noget magert 2015, der er budt på flere kampe end mål – en sjælden statistisk ulighed fra verdens bedste fodboldspiller.
Sidst Real Madrid gæstede netop Schalke vandt holdet med overbevisende 6-1, og selvom en gentagelse af det resultat ikke nødvendigvis ligger lige for, så kan Real Madrid – identitetskrise eller ej – ikke afskrive sig at være kæmpefavoritter i begge opgør.
Schalke 04
Wellenreuther – Fuchs, Nastasic, Matip, Höwedes, Uchida – Boateng, Kirchhof, Höger – Huntelaar, Choupo-Moting
Real Madrid
Casillas – Marcelo, Pepe, Varane – Carvajal – Isco, Kroos, Illarramendi – Cristiano, Benzema, Bale
