Isco: Jeg har altid troet på mig selv

Isco var igen i går den helt store oplevelse på et Real Madrid-hold, som via sejren tog et vigtigt skridt mod et spansk mesterskab.

 

På udebane oplevede den spanske midtbanespiller at blive klappet fra banen af publikum og det glædede naturligvis den lille tekniker, som dog ikke bryder sig om, at der bliver talt for meget om ham. Til spansk presse sagde han:

 

For megen ros:

- Jeg har ingen problemer med det. Jeg forholder mig rolig, forsøger at hjælpe holdet på og uden for banen. Og nu er vi fire points foran Barcelona. At mit navn bliver råbt taktfast kan man kun være stolt af.

 

Spilleren med mest progression:

- Jeg har altid troet på mig selv, men jeg har taget et vigtigt skridt fremad i forhold til at erobre bolde og dermed bliver jeg mere synlig.

 

Arbejde med at erobre bolde:

- Det er jeg nødt til at for at have en plads på holdet. Jeg forsøger at hjælpe holdet ved at løbe og arbejde. Det gør mig til en mere komplet spiller. Men jeg synes ikke om, at der snakkes så meget om mig.

 

Nedgangstid for holdet:

- Holdet har hjulpet hinanden til at erobre bolde. Lige fra første minut havde vi intensitet og lyst. I første halvleg kunne vi godt have været foran.

 

Spilleren med flest kampe under Ancelotti (89):

- Det vidste jeg ikke, men det kan jeg kun være glad for. Nu skal jeg bare fortsætte arbejdet, for der er vigtige kampe i La Liga og CL.

 

Kritik:

- Det må man leve med og komme videre, sådan som holdet har gjort det. Fodbold skifter fra den ene dag til den anden.

 

Málagas sejr over Barcelona:

- Det oplevede jeg som malaguista, hvilket jeg er. Jeg vil gerne lykønske dem.

Seneste artikler...