Ancelotti: Jeg vil gerne fortsætte

Carlo Ancelotti var naturligvis en skuffet mand efter gårsdagens CL-exit, som måske får betydning for hans egen fremtid og det var italieneren da også godt klar over, da han efterfølgende mødte pressen:

- Det behøver jeg ikke at snakke om. Hvis klubben er tilfreds med det arbejde, som jeg har udført i de seneste to år, så kan jeg fortsætte. Hvis de ikke er tilfredse, så skal de træffe en afgørelse. Min fremtid er afgjort, jeg ønsker at fortsætte her, men jeg ved hvordan fodbold fungerer.

Carlo Ancelotti mente, at det især var resultatet af første kamp, som blev afgørende for det endelige exit, fordi hans spillere i går gjorde, hvad de skulle bortset fra at score og så henholdt han sig til, at hvis man kan tale om held i forhold til at score i overtiden i en CL-finale, så kan man også tale om uheld i andre kampe, som for eksempel kampen i går.

Seneste artikler...