Florentino Pérez til vigtige møder i Kina

Florentino Pérez er på vej til Kina, hvor han støder til Real Madrid-truppen og her har han et par vigtige opgaver.

Først og fremmest er der aftalt møde med Sergio Ramos, hvor man skal forsøge at nå til enighed om en ny kontrakt. Mødet har været aftalt i nogle uger og det forventes at man efter dette møde har en klar aftale med Sergio Ramos om, at han enten bliver i klubben eller at man igangsætter forhandlinger med Manchester United, som insisterer på at hente den ny-udnævnte Real Madrid-anfører.

En anden magtfuld spiller i truppen er Cristiano Ronaldo og ham vil Florentino Pérez også holde et møde med for at slå fast, at portugiseren er tiltænkt rollen som leder for holdet sammen med Sergio Ramos. Pepe og Marcelo vil fortsat være vice-anførere, men Cristiano Ronaldo får en mere magtfuld rolle på holdet.

Endelig skal der naturligvis holdes et møde med Rafa Benítez for at finde ud af, hvor truppen mangler forstærkning til den kommende sæson og her vil Florentino Pérez også få lejlighed til ved selvsyn at orientere sig om, hvordan det skrider fremad med de nye arbejdsmetoder og ideer, som Rafa Benítez er i gang med at indføre på holdet.

Seneste artikler...