Sejr i Champions Cup efter straffespark
Det lykkedes også Real Madrid at vinde Champions Cup i Kina efter sejr på straffespark i en ikke specielt velspillet kamp mod AC Milan.
Det italienske hold kunne have sikret sig sejren i første halveg, men det forhindrede en velspillende Keylor Navas og i anden halvleg var det Kiko Casilla, som brillerede med et par gode redninger i en kamp, hvor Real Madrid langsomt spillede sig op og i sidste ende vel fortjente sejren.
Der blev dog ikke scoret i opgøret og derfor måtte man ty til straffespark, hvor det pludselig så ud til at Real Madrid skulle løbe med sejren, da Carlos Bacca brændte sit forsøg, men da Toni Kroos kort efter gjorde det samme, måtte man fortsætte helt til det 11. spark, hvor Kiko Casilla fik en afgørende rolle, da han først selv scorede på sit forsøg og efterfølgende tog sig af reddede sin målmands-kollega Dunnarummas forsøg.
Real Madrid rejser nu tilbage til den spanske hovedstad, hvor man kan puste ud i et par dage, inden rejsen fortsætter til Audi Cup i München.
