Cristiano Ronaldo: Jeg behøver ikke at fortælle, at jeg er en legende
Cristiano Ronaldo er blevet interviewet i engelske BBC og her slår han fast, at han er den bedste spiller i verden og en legende.
Han siger blandt andet:
- Jeg behøver ikke at sige: ”Jeg er den bedste spiller i verden, jeg er en legende”. Statistikkerne er der og de viser det.
Den 30-årige portugiser har i 760 kampe for klubhold og landshold scoret 504 mål og han erkender da også, at det er svært at forbedre sig hele tiden:
- At forbedre sig er blevet endnu sværere. Jeg ønsker at fastholde mit nuværende niveau og jeg tror at det er det sværeste for en professionel fodboldspiller.
At han er den bedste, er han dog ikke i tvivl om:
- I mit hoved er jeg den bedste. Det betyder ikke noget, hvad andre tænker eller siger. Jeg ser mig altid som den bedste.
Endelig slår han fast – for Gud ved hvilken gang, at han er ovenud tilfreds i Real Madrid, men at man aldrig kender dagen i morgen:
- Som jeg har sagt mange, mange gange, så ved ingen hvad fremtiden bringer. Lige nu er jeg glad i Real Madrid, men i fremtiden ved man aldrig.
