Pepe: Vi er med træneren og præsidenten
Pepe spillede en god kamp i gårsdagens kamp mod Eibar og efterfølgende mødte han spansk presse, hvor han naturligvis ikke kunne undgå at berøre det store nederlag i El Clásico.
Om det sagde han:
- Vi forventede ikke at spille sådan en kamp mod Barcelona. Vi er med træneren og med præsidenten. Vi er nødt til at udligne modstanderens intensitet og vide hvad der holder os inde i kampen. Vi har masser af kvalitet, men med det alene kan vi ikke vinde kampen. Tilhængerne kræver arbejde af os og det vil vi give dem. Nederlaget gjorde ondt. Vi har stolthed og den eneste vej ud af dette er arbejde. Med arbejde når vi hen, hvor vi ønsker til sæson-afslutningen.
Pepe henviser blandt andet til sidste sæson:
- Vi har eksemplet fra sidste år, hvor vi vandt en masse kampe i træk og tabte La Liga. Vi må arbejde og så se, hvordan det hele går.
Hans landsmand, Cristiano Ronaldo, var ikke specielt fremtrædende i går, men Pepe var klar med et forsvar af ham:
- Der er ikke noget i vejen med Cristiano. Vi er nødt til at kigge på ans kamp. Han vidste, at det var en svær kamp og han arbejdede meget, ligesom resten af holdet. Derudover scorede han og Bale deres mål.
