Real Madrid vil spille El Clásico en fredag
Real Madrid og Barcelona bad før sæsonstart den spanske Ligaforening (LFP) om ikke at lægge deres indbyrdes opgør i slutningen af sæsonen, hvor de efter al sandsynlighed ville være optaget af vitale Champions League-opgør.
Nu har sæsonen maget det således, at de to klubber møder hinanden tre gange inden for en måned og i samme tidsrum spiller Real Madrid sine to CL-opgør mod Manchester United.
Real Madrid har derfor anmodet LFP om, at man flytter El Clásico til fredag den 1. marts for at få minimum 24 timer ekstra til at forberede sig til returopgøret på Old Trafford mod Manchester United tirsdag den 5. marts. Valencia har dog også lagt billet ind på at få en fredags-kamp, selv om de først har returkamp mod Paris SG onsdag den 6. marts.
LFP har som udgangspunkt ikke noget at indvende mod forslaget, hvis det ikke kommer på tværs af andre interesser, men også den TV-station, som har rettighederne til El Clásico, har også et ord at skulle have sagt.
