Optakt: City skal IKKE undervurderes
Ham her bliver altafgørende i Real Madrids kamp mod Champions League-finalen
Nok er det irriterende at betale licens fra tid til anden. Nok er det irriterende at betale i dyre domme for alverdens tv-pakker fra tid til anden. Men i morgen betaler æteren lidt tilbage med en sand fodbold-lækkerbisken; den første Champions League-semifinale mellem Manchester City og Real Madrid er således klemt ind i sendefladen. Og den kommer ikke til at skuffe.
Manchester City har allerede præsteret klubbens bedste Champions League-resultat til dato med en semifinaleplads, som paradoksalt nok kommer oven på en del turbulens i klubben. Real Madrid er blandt de fire bedste hold i det forjættede land for sjette sæson i træk, som paradoksalt nok også kommer oven på en sæson med en del turbulens i klubben. Ja, der er visse ligheder.
Real Madrid rejste til Manchester med alle mand, hvor der inden aftenens pressemøde var stor tvivl om, hvorvidt Benzema og Ronaldo ville blive klar til kampen på Etihad tirsdag aften. Derfor faldt der nok en sten fra hjertet på de mange fremmødte journalister og hovedstadsklubbens mange fans, da Real Madrids franske cheftræner Zidane meddelte, at den sidste to-tredjedel af den frygtindgydende BBC-trio begge er klar til at træde ind på Etihads græstæppe fra kampens begyndelse.
Og selvom Real Madrid med hiv og sving, qua en sprudlende waliser, hev sejren i land i weekenden mod Rayo Vallecano, hvor stor fight var hovedingrediensen, er hovedstadsklubben indiskutabelt et bedre mandskab med franskmanden og portugiseren, hvorfor moralen i truppen ligeledes må en my større end før afrejsen.
Hos værterne er der heller ikke mange skader at melde om, hvorfor det ligeledes er at forvente, at Manchester City kommer i stærkeste opstilling – Yaya meldes dog tvivlsom. Pellegrini kan om ikke andet glæde sig over, at såvel Agüero som De Bruyne er i storform i øjeblikket.
Real Madrid og Manchester City har allerede stødt hovederne sammen til den smukke Champions League-hymne et par gange før. Det skete i 2012 under Mourinhos ledelse. Her spillede man en ganske komfortabel kamp på Etihad, hvor (Grande) Arbeloa sørgede for, at Manchester City kunne stikke af sted med ét point, da han begik et dumt straffespark. Senere mødte de hinanden på Bernabéu i sand gyser, hvor der alene i anden halvleg blev scoret hele fem gange med Real Madrid som sejrsherre.
Set over to kampe kan det meget vel gå hen og blive en gyser a la 2012-kampen på Bernabéu, hvor marginalerne kommer til at afgøre, hvem der står i Champions League-finalen mod enten Atletico Madrid eller Bayern München. Real Madrid har dog den lille fordel, at de starter på udebane og kan spille på et hæderligt resultat, men det kunne hovedstadsklubben omvendt også mod Wolfsburg i kvartfinalen, hvor man balancerede på randen af overraskende exit. Derfor er det udslagsgivende, at madrilienerne ikke undervurderer Manchester City på forhånd, men tager opgaven klart mere seriøst end kvartfinalen mod tyskerne.
Der er optakt allerede fra kl. 19:30, hvor eksperterne i studiet forhåbentlig udviser mere indsigt end tidligere. Kampen fløjtes i gang til sædvanlig Champions League-tid 20:45.
Real Madrids forventede startopstilling: Navas; Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo; Casemiro, Kroos, Modric; Bale, Benzema, Ronaldo
