Cristiano Ronaldo til interesserede klubber: Glem det!

Det er sommer og sædvanen tro melder et hav af klubber sig for at købe Cristiano Ronaldo. Igen i år er Manchester United og Paris SG de to klubber, som viser mest interesse. Men det kan de spare sig at bruge tid på, hvis det står til hovedpersonen selv.

I et interview i Jugones på LaSexta, siger han:

- Jeg vil være resten af min karriere i Real Madrid. Gennem 15 år som minimum. Jeg ønsker at trække mig tilbage som 41-årig (griner, red.). Vi må se, om vi forlænger kontrakten efter sæsonen. Det ville være smart af Real Madrid at forlænge med mig. Jeg ønsker at fortsætte her. Der har været gode øjeblikke og der har været dårlige øjeblikke. For 4 år siden var jeg ikke glad, det er jeg nu og jeg ser ingen bedre klub end Real Madrid. Der er ingen bedre. De andre klubber skal glemme mig.

Der har gennem længere tid været tale om, at Real Madrid vil forlænge kontrakterne med både Cristiano Ronaldo og Gareth Bale og spanske Cadena SER mener, at portugiseren allerede i den kommende uge underskriver en ny kontrakt med klubben.

Seneste artikler...