Arbeloa giver Champions League titel i afskedsgave

Álvaro Arbeloa forlader Real Madrid efter syv år i den spanske hovedstad, og holdets seneste Champions League triumf i Milan sikrer, at forsvarsspilleren føler, at han siger farvel på den bedst mulige måde.

 

Spanieren har vundet otte titler i alt, hvilket inkluderer to Copa del Rey titler, en Super Cup, en World Club Cup og en ligatitel. Han vandt hans første Champions League title i 2014, og tilføjede hans anden i Italien lørdag nat. Arbeloa spillede en lille, men vital part i triumfen, og var glad for at hans sidste kamp i Real Madrids flotte farver endte med sejr.

 

"Det er den bedste måde at sige farvel", fortalte han Real Madrid TV. "Vi er den bedste klub i verden, og jeg ønsker alle det bedste i fremtiden."  

 

Selv i Real Madrid kan det være svært at spå om fremtiden, når superstjerner stopper, og verdens bedste spiller syv år i træk vil naturligvis efterlade et hul.

Seneste artikler...