Cristiano Ronaldo har Liga BBVAs bedste scorings-snit

Cristiano Ronaldo er i gang med sin fjerde sæson i Real Madrid og han er allerede nu den spiller i Liga BBVA, som har det bedste scorings-snit.

 

I sine foreløbig 124 kampe i den bedste spanske række har han scoret 136 mål, hvilket giver et snit på 1,09 mål pr. kamp og han er den eneste, som præsterer et snit med mere end 1 mål pr. kamp.

 

På de efterfølgende pladser kommer tre sydamerikanere: Lionel Messi har scoret 206 mål i 238 kampe (snit på 0,86), Falcao har scoret 44 mål i 55 kampe (snit på 0,8) og Higuaín har scoret 99 mål i 178 kampe (snit på 0,55).

 

Benzema er på ottendepladsen med et snit på 0,44 mål pr. kamp (50 mål i 113 kampe), og han forbigåes lige præcis af to tidligere Canteranos, nemlig Soldado og Negredo.

Seneste artikler...