Transfer-travlhed i den kommende uge

Der kan blive gang i svingdøren i Madrid i den kommende uge, hvor en del spillere forventes at blive solgt eller udlejet og samtidig er det i første omgang sidste chance for Real Madrid at få købt ind til den kommende sæson.

Det ventes nemlig, at FIFAs transfer-karantæne bliver bekræftet den 13. august og herefter vil Real Madrid være spærret fra at købe spillere, indtil CAS har truffet afgørelse om at behandle klubbens anke, som vil blive sendt afsted umiddelbart efter FIFAs dom. Det ventes, at CAS vil være en uge om at behandle dommen og så vil man være tæt på transfervinduets lukning, hvorfor der må forventes masser af aktivitet og overarbejdstimer på ledelsesgangen i Real Madrid i den kommende uge.

I første omgang forventes man at udleje Martin Ødegaard, Mariano, Marcos Llorente og Enzo Zidane, mens Jesé i morgen præsenteres som ny spiller i Paris SG. Herudover bliver også Isco rygtet væk fra klubben.

Sommeren igennem har det været småt med rygter om spillere til klubben, men det forventes at denne del først iværksættes, når man har fået afhændet en række spillere.

Seneste artikler...