FIFA-afgørelse ventes snart

Ifølge spansk presse får Real Madrid meget snart kendskab til FIFAs endelige afgørelse om transfer-karantænen og i den spanske hovedstad er man ikke specielt fortrøstningsfulde, selv om man har konstateret åbenlyse fejl for flere af de 39 anmeldte spilleres vedkommende.

Eksempelvis er flere af spillerne født og opvokset i Madrid og burde derfor ikke tælle som spillere hentet i udlandet og på samme vise optræder også et par af Zinedine Zidanes sønner på listen.

Alligevel har Real Madrid forberedt sig på FIFAs straf, for som kilder tæt på Real Madrid konstaterer, så skulle det være første gang, at FIFA underkender egne afgørelser og derfor har klubbens jurister allerede udarbejdet den anke, som vil blive sendt til TAS umiddelbart efter FIFAs afgørelse om transfer-karantæne.

Dagsordenen er herefter, at Real Madrid med det samme vil bede TAS tage sagen op, hvilket man forventes at ville acceptere i løbet af 4-5 dage og herefter vil sanktionen blive sat i bero, mens Real Madrid kan fremsætte deres anke og det forventes at TAS afgørelse kan trække ud i op til 6 måneder, hvorfor det ikke er umuligt, at Real Madrid også vil kunne nå at handle i januar 2017, inden den endelige afgørelse træffes af TAS.

Seneste artikler...