Zidane er én sejr fra rekord
Real Madrid og Zidane har indledt den nye sæson med sejr i de 3 første officielle kampe, og dermed bygger holdet videre på den fremragende sæson afslutning fra sidste sæson, der kulminerede med den 11. Champions League sejr.
Denne lange stime af sejre kan også resulterer i at kaste en rekord af sig. I La Liga har Zidane nemlig formået at vinde fjorten kampe i streg, hvilket blot er én sejr fra den nuværende klubrekord på femten. Formår Real at vinde tre kampe kan de desuden slå Barcelonas liga rekord.
I sidste sæson afsluttede man sæsonen med vinde 12 kampe i streg, og denne sæson er blevet indledt med to sejre over Real Sociedad og Celta Vigo. Hvis rekorden skal i hus, kræver det en sejr over Osasuna i den næste spillerunde.
