Referat: Middelmådigt, ordinært og mangel på klasse

Ramos dummede sig først og scorede herefter.

Mens undertegnede må erkende, at han ikke fik set den første halve time af dagens kamp, fordi TV3 Sport prioriterede en nedtakt fra noget så middelmådigt som den danske Superliga, over spansk ligafodbold med de forsvarende Champions League-vindere, må man også erkende at spillet på Bernabeu i perioder mere lignede noget som kunne foregå på et dansk ligastadion.

På trods af enkelte halve chancer i begge ender, skulle der dumme fejl til for at få gang i scoringerne.Varane og Ramos var dog i det gavmilde hjørne og leverede to dumheder indenfor få sekunder, hvilket gav Villarreal et korrekt straffespark. Bruno Soriano legede panenka og vupti stod det 0-1 lige inden pauseteen. En dukkert af rang for hjemmeholdet, som få minutter forinden havde mistet en skadet Marcelo.

Pausen faldt derfor ganske belejligt for et rystet og svagt hjemmehold. Som forvandlet kom Kongeklubbens kæmper ud, og som så mange gange før kunne Ramos gøre skaden fra første halvleg god, da han hurtigt headede Zizous tropper tilbage i kampen. Herefter fortsatte presset for en stund, inden det igen stilnede og lugtede mere og sæsonens første pointdeling på Bernabeus græstæppe.

Frem mod slutningen steg presset som man kunne forvente på Den Gule Ubåds defensiv, men man kom ikke tættere på end et halvfarligt hovedstød fra Morata og et par forkølede Cristiano Ronaldo-forsøg.

Forhåbentlig kan kampen fremadrettet bruges som et wakeup-call. Man kan ikke blive ved med at hente sejrene i de sidste 10 minutter. Selvom man oftest er klart bedst den sidste halve time, bliver man nødt til at finde bedre spil i alle 90 minutter. Desværre bliver det nok i stedet til en masse kommentarer om dommeren, som da også var alt andet end overbevisende. Spillerne må dog se indad og erkende, at der skal bedre spil til, hvis man fortsat skal ligge i toppen af tabellen efter 38 runder.

Kampfakta
Real Madrid 1-1(0-1) Villarreal
0-1: Soriano (45+1)
1-1: Ramos (48)

Gule kort:
Ramos, Cristiano Ronaldo, Kroos, Carvajal (Real Madrid)
Jose Angel (Villarreal)

Dommer: Jose Luis Gonzalez

Real Madrid: Casilla; Danilo, Varane, Ramos, Marcelo (Carvajal, 42); Kroos, Kovacic, James; Bale (Vazquez, 71), Benzema (Morata, 77) Cristiano Ronaldo
Villarreal: Asenjo; Gaspar, Musacchio, Ruiz, Angel; Soriano, Trigueros, Castillejo, Dos Santos (N’Diaye, 88), Cheryshev; Sansone (Pato, 73)

Kampens spiller: Kovacic. Viste faktisk gode takter, ønskede bolden, tog meter og var ganske pasningsstærk. Ikke en suveræn præstation, men den hidtil bedste i den hvide trøje.
Kampens detalje: Efter Danilo blev kastet over i venstre side, leverede brasilianeren en af sine bedre indsatser i den hvide trøje. Underlig.
Kampens badebold: TV3 Sport. Det er decideret latterligt, at prioritere en nedtakt fra en Superligakamp (imens to andre er begyndt!!) over en kamp som er i gang.

Seneste artikler...