Cristiano Ronaldo hædres i Palæstina

Cristiano Ronaldo kan se frem til at blive hædret i Palæstina i december måned.

Her vil han blive kåret til ”Årets person i 2016” af Real Madrids fanklub og Moder Jord-fonden i landet for sine humane aktiviteter for børn rundt omkring i verden og specielt i Palæstina, hvor man blandt andet husker ham for at have mødt den forbrændte dreng Ahmad Dawabsheh på Real Madrids træningsanlæg.

Præsidenten for Palæstinas Real Madrid-fanklub, Khaled Shuman, fortæller, at Cristiano Ronaldo og Real Madrid har et stort navn i landet, hvor man beundrer dem i langt højere grad end andre klubber og sports-stjerner.

Hæderen vil finde sted den 16. december med deltagelse af mere end 1.200 personer, men det bliver desværre uden Cristiano Ronaldos deltagelse, idet han til den tid er koncentreret omkring VM for klubhold i Japan.

Seneste artikler...