La Fábrica bedst i Europa

Real Madrid og Barcelona kan prale af at have de to bedste fodbold-akademier i verden. Det mener i hvert fald Det internationale center for sports-studier.

De har opgjort, at Real Madrids La Fábrica lige sniger sig foran Barcelonas La Masia, idet begge klubber pt. har 7 spillere af egen avl, men Real Madrid har 34 spillere af egen avl fordelt i de fem største ligaer i Europa, mens Barcelona må ”nøjes” med 30.

De syv spillere for Real Madrid er Casilla, Yáñez, Carvajal, Nacho, Lucas Vázquez, Morata og Mariano, mens det for Barcelona er Masip, Jordi Alba, Iniesta, Sergi Roberto, Busquets, Rafinha og Messi. Den opmærksomme læser vil måske undre sig over, at Gerard Piqué ikke er at finde på den liste, men eftersom den kontroversielle centerforsvarer ikke var en del af La Masia i tre af årene mellem hans 15. og 21. år, er han ifølge FIFAs regler ikke at regne som egen avl.

Spanien har to andre klubber i top 10, nemlig Ath. Bilbao og Real Sociedad, som begge har 25 Canteranos fordelt i egen trup og de fem store ligaer.

Tager man samtlige ligaer i Europa, bliver førstepladsen dog overtaget af Ajax Amsterdam (som ikke er i top 10 på ovenstående opgørelse) med 72 spillere. Her er Real Madrid og Barcelona henvist til 5. pladsen med 53 spillere.

Seneste artikler...