Real Madrid jagter Bilbaos målrekord fra 1932/33
Real Madrid har fået en fremragende start på sæsonen, hvor man byggede videre på sidste sæsons gode resultater og nu blot er to kampe fra at udligne Barcelonas rekord med 39 kampe som ubesejrede.
Men i denne sæson har Real Madrid også lagt godt fra land på udebane, hvor man i sæsonens første 7 kampe har scoret 21 mål og dermed er man inden for rækkevidde af den rekord, som Ath. Bilbao satte i sæsonen 1932/33, hvor man scorede 28 mål i 9 kampe, altså 3,11 mål pr. snit mod Real Madrids snit på 3 scoringer netop nu.
Datidens Bilbao-hold havde to spillere, som stod for halvdelen af målene, nemlig Gorostiza (8) og Bata (6), og det samme gør sig faktisk gældende for Real Madrid, hvor Cristiano Ronaldo har scoret 7 og Benzema er noteret for 3 scoringer.
