Ultras Sur tilbage på Santiago Bernabeu
Som det også fremgik af tv-billederne fra gårsdagens Copa del Rey kamp mod Sevilla var der godt fyldt på Bernabeus tribuner. Desværre var der også nogle ubundne gæster, der havde fundet vej til Bernabeu i går aftes.
Således havde adskillige medlemmer af hooligangruppen Ultras Sur fundet vej til deres gamle hjemmebane, hvorfra de ellers har karantæne på ubestemt tid. Tilmed havde Ultras Sur medlemmerne været så udspekulerede at købe billetter til det hjørne af Bernabeu, hvor Sevillas fans opholdt sig, for at skabe mest mulig ravage.
Ultras Sur er bandlyst fra Bernabeu på grund af deres åbenlyse racistiske ytringer og tidligere gik man ikke af vejen for at flage højt og tydeligt med bannere og flag der hyldede Francos fascistiske styre og nazistiske symboler. Det blev for meget for Florentino Perez, der som noget af det første i sin anden regeringsperiode smed Ultras Sur på porten.
I går var de så tilbage og var ikke sene til at provokere og true de mange sevillistas, der havde taget turen fra Andalucien. Heldigvis var Bernabeus sikkerhedspersonale i samarbejde med politiet hurtige til at få dæmpet gemytterne og smidt ballademagerne ud af stadion. Her kunne de så synge flere dumme smædesange, mens der blev udskrevet bøder på helt op til 3000 euros.
