Isco: afgørelse om fremtiden til sommer

Isco var en af banens store profiler i gårsdagens kamp mod Espanyol, hvor han med sine to oplæg var med til at sikre Real Madrid en fortjent sejr.

Efter kampen lagde han ikke skjul på sin glæde ved at være i klubben, men han såede samtidig lidt tvivl om sin fremtid, da han sagde følgende:

- Jeg tager det helt roligt og bekymrer mig om at få spilletid, en spillers tid er kort. Jeg er rigtig glad for at være her og jeg ville gerne være her mange år endnu. Herfra og til slutningen på sæsonen træffer vi en afgørelse, det er min fremtid, som er på spil.

Det er især i Champions League, at den teknisk velfunderede spanier får begrænset spilletid, hvor det indtil nu er blevet til 67 minutter mod Sporting Lissabon, mens han er væsentligt mere benyttet i  LaLiga, hvor han eksempelvis har startet inde i tre af de seneste fire opgør og hvor det er blevet til et mål og to assists i de seneste to kampe.

Der er ikke egentlige forhandlinger i gang om en kontraktforlængelse med Isco, men parterne ser i øjeblikket tiden an og ender det med et salg til sommer vil der være bejlere nok til spanieren.

Seneste artikler...